Tovább erősödnek a kínai-magyar agrárkapcsolatok
A magyar mezőgazdaságot és agráriumot számos kihívás érte az utóbbi időben, de miután leküzdöttük a szinte minden állatfajunkat érintő vírusokat, Magyarország mentessé vált, így hamarosan Kínával is újraindulhat a kereskedelem – jelentette ki Nagy István agrárminiszter kedden Pekingben.

(Fotó: AM)
A magyar tárcavezető a kínai fővárosban elmondta, hogy a kereskedelmi kapcsolatok helyreállítása és újraindítása érdekében találkozott kínai kollégájával, akivel áttekintették az agráriumban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban rejlő lehetőségeket. Kedden tárgyaltak a kínai vámügyi miniszterrel is, aki felelős a regionalizáció elvének érvényesítéséért, annak meghatározásáért, hogy milyen feltételekkel érkezhet egy termék a Kínai Népköztársaságba – mondta Nagy István az MTI-nek. „A kereskedelmi útvonalak újranyitása Európán belül egyszerű folyamat, viszont a harmadik országoknál ez egy hosszadalmasabb, nehezebb folyamat, hiszen őket nem kényszeríti semmilyen más megállapodás, csak az, amit ők kötnek az adott országgal. Magyarország számára Kína egy nagyon fontos stratégiai partner” – hangsúlyozta. A miniszter tájékoztatása szerint a keddi megbeszéléseken egyeztettek a kínai féllel arról, hogyan tudnák felgyorsítani, újraindítani azokat a folyamatokat, amelyek szabad utat adnak a magyar termékeknek, ezek között is végtelenül fontos lenne a sertéshús és a sertéshús-készítmények Kínába exportálása – emelte ki. „Mentesek vagyunk az afrikai sertéspestistől, de a regionalizációt alkalmazni kell. Arra kértem a kínai feleket, hogy gyorsítsuk fel a folyamatot, hogy ne kelljen megvárni az egész Európai Unió mentességét és az akkreditáció végét, hanem Magyarországot vegyék előre ezen vizsgálatok során, kapjunk különleges státuszt ” – fogalmazott. A tárgyalásokon ezen kívül szóba került több magyar mezőgazdasági termékkör, köztük a baromfi, a vízi szárnyasok, a libatermékek, a szarvasmarhák, valamint a juhágazat nyersgyapjú exportja is – tette hozzá.
A tárcavezető kiemelte, hogy a késztermékek mellett az élő állatokra is szükséges kitérni
Ugyanis a magyar baromfi, köztük a Bábolna TETRA tojó hibridjeire, valamint a magyar szarvasmarhák örökítőanyagainak genetikai potenciáljára is nagy szükség van Kínában. Emellett a kiváló minőségű magyar mézre is igény van Kínában, ahol kedden arra kaptak ígéretet, hogy felgyorsulnak az egyeztetési folyamatok és a lehető legrövidebb időn belül két magyar cég méztermékei is megindulhatnak Kína felé. „A magyar állategészségügy színvonala, a magyar hatóságok szakmai munkája, hitelessége Kínáig ér, és itt is látják és érzik azt, hogy milyen magas szintű szakmai folyamatok zajlanak Magyarországon” – mondta Nagy István.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Nagymértékű visszaesés az élő sertés külkereskedelmében
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 26,9 százalékkal 8,5 ezer…
Tovább olvasom >Élénkült az EU baromfihúsimportja 2025 első negyedévében
Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja csaknem…
Tovább olvasom >A dísznövénytermesztés jelentős részét faiskolai növények tették ki 2024-ben
A dísznövény-termékcsoportok közül 2024-ben a faiskolai növények termesztésére használták a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Extrém nyár, rekordmeleg: így reagálnak a boltláncok a hőségre
Soha nem mértek még olyan magas hőmérsékletet Budapesten, mint az…
Tovább olvasom >K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >Júniusban újra emelkedett az infláció – a gyümölcsök drágulása húzza felfelé az árakat
Júniusra 4,6 százalékra nőtt az éves infláció, szemben a májusi…
Tovább olvasom >