Tovább csökkenhet a sertésállomány
Újabb válságban a sertéságazat, az állattartók kénytelenek a veszteségeik miatt csökkenteni az állatlétszámot, megszüntetni munkahelyeket, felszámolni a telepeiket – állítja közleményében Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke. Mindezek miatt a termelők sürgős intézkedést várnak el a kormánytól.
Drasztikus állománycsökkentésre kényszerülnek a sertéstartók, mivel újra óriási veszteségeket termel a sertéstartás – állítja a szövetség elnöke.Az elmúlt évek rossz tendenciái újra tetőznek, a magas, 6-7000 ft/100 kg körüli gabona árakkal, a 16000 ft/100 kg szója árakkal. Így egy kg hízótáp ára közelít a 100 ft/kg-hoz, ebből 3,5 kg kell egy sertéstelepen a koca állományt is figyelembe véve egy kg sertés felneveléséhez 20 kg-os súlytól.
Ez már is 350 ft takarmány önköltség, és még erre jönnek rá az egyebek, munkabér, kamat, víz, villany, egyéb költségek. Az önköltség így valahol 450-500 ft körül alakul, e helyett ma az átvételi ár 370-380 ft. A sertéstartók az óriási veszteség miatt kénytelenek kivágni az állományukat, tovább csökkentve ezzel az amúgy is 10 éves mélypontra került állományt.
A katasztrófa elkerülése miatt a felvették a kapcsolatot a Vidékfejlesztési Minisztériummal, és egy azonnali intézkedés csomagot javasoltak. Amennyiben a tárca és a kormány nem tud vagy nem akar segíteni, a meglévő hitelek, illetve a kényszerű vagy az indokolt beruházások ellenére kénytelenek lesznek minimum 20000 kocát és szaporulatát – 400.000 db hízó/év – kivonni a termelésből – hangoztatta Sákán Antal.
Ez a közlemény szerint a feldolgozóiparnak is tragikus lenne, amely ma is alapanyag hiánnyal küzd. Ezzel újabb munkahelyek fognak megszűnni, és a kivont a hazai sertések helyett jöhet újra az import, amely így már 30 % körüli nagyságrendű – áll a közleményben. (agromonitor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >