Tovább bővül az eÁfa-rendszer funkcionalitása
Folyamatosan növekszik az eÁfa rendszer felhasználóinak száma és egyre több funkcióval is bővül a rendszer annak érdekében, hogy az adózók minél szélesebb köre számára biztosítson hatékony alternatívát az ÁNYK kiváltására.
Már több mint egy éve, hogy 2024. februárjában elindult a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) eÁfa rendszere azzal a céllal, hogy csökkentse az adózók adminisztrációs feladatait és hatékonyabbá tegye az áfa-bevallásokkal kapcsolatos ügyintézést. A rendszer indulása óta folyamatosan nő a felhasználók száma, részben annak is köszönhetően, hogy az eÁfa szolgáltatásainak köre rendszeresen bővül annak érdekében, hogy minél több adózói csoport számára váljon elérhetővé és használhatóvá ez a bevallási mód.

Fábián Dorottya
2025-től elérhető fejlesztésként az eÁfa rendszerben lehetőség nyílt soron kívüli bevallások beadására, amelyek például felszámolás, végelszámolás vagy más hasonló esetekben lehetnek relevánsak az adózók számára. Emellett a rendszer azt is lehetővé teszi, hogy a jogutódok önellenőrzéseket nyújtsanak be a jogelőd eÁfa-bevallásaival kapcsolatban.
„Várhatóan az idei év első negyedévében az áfa csoportok számára is elérhetővé válik az eÁfa rendszer. Ezáltal a rendszer lehetővé teszi majd az eÁfa -bevallás benyújtását olyan adózók számára is, amelyek csoportképviselőként járnak el az adott áfa csoport nevében, és ezért speciális adózói státusszal rendelkeznek. A NAV jelenleg is végzi a rendszer tesztelését és felkészítését ezzel kapcsolatban”
– mondta el Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere.
Az előzetes információk alapján szintén 2025 első negyedévében válhatnak elérhetővé az adózók számára az A60-as nyomtatványok. Ezek előzetes tesztelése már elindult, azonban a hivatalos teszt XML fájlokat a NAV még nem tette közzé, így ezek tesztelése jelenleg nem érhető el az adózók számára.
Suda Richárd
„Az eÁfa rendszerben rejlő lehetőségek kihasználására fejlesztettük ki a taxCube megoldásunk, új M2M eÁfa modulját, amely alkalmas arra, hogy a betöltött adatokból XML alapú eÁfa bevallást készítsen, biztosítva ezáltal az áttérést a hagyományos, ENYK formátumú áfa bevallásokról. Az integrált validációs és keresztellenőrzési funkciók segítségével az esetleges eltérések gyorsan és egyszerűen javíthatók, minimalizálva a hibalehetőségeket. Ezzel nemcsak időt, hanem esetlegesen költségeket is megtakarít az érintettek számára”
– tette hozzá Suda Richárd, a Deloitte adóosztályának menedzsere.
Kapcsolódó cikkeink
Egyre gyorsabb ütemben növekvő IT-kiadások világszerte – Hol van Európa és Magyarország a globális versenyben?
Az informatikai kiadások növekedésének üteme világszerte töretlenül gyorsul – 2025-ben…
Tovább olvasom >Az AI sötét oldala – ki állítja meg a deepfake terjedését?
Az online térben egyre nagyobb problémát jelent a deepfake, vagyis…
Tovább olvasom >Az AI gyökeres változást hoz a vállalati rendszerek modernizációjában
A mesterséges intelligencia (AI) térnyerése megállíthatatlan. A Deloitte előrejelzése szerint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fagylalt-komp és balatoni ízek csatája – jön a Balaton Fagyija választás
Május 9-én nemcsak a Tihany és Szántód közötti kompjárat indul…
Tovább olvasom >Gulyáságyúval és tacskófutammal indul a food truck szezon
Több száz éves „food truckok” érkeznek a Kincsem Parkba –…
Tovább olvasom >UNESCO-busz néven indult szászföldi látnivalókat összekötő turistajárat Erdélyben
UNESCO-busz néven indított szászföldi látnivalókat érintő turistajáratot Erdélyben egy turisztikai…
Tovább olvasom >