Történelmi mélyponton a Puma: részvényzuhanás, elbocsátások és osztalékcsökkentés
A német sportszergyártó, a Puma, súlyos pénzügyi nehézségekkel küzd az amerikai és kínai piacok gyengélkedése, valamint a globális geopolitikai feszültségek miatt. A vállalat 500 fős leépítést és osztalékcsökkentést jelentett be, miközben részvényárfolyama negyedével esett vissza a frankfurti tőzsdén.
Súlyos tőzsdei veszteség és borús kilátások
A Puma történetének egyik legrosszabb tőzsdei napját élte meg március 12-én, amikor részvényeinek árfolyama 25%-kal esett vissza a befektetői bizalom megingása miatt. A zuhanás annak következménye, hogy a vállalat vártnál gyengébb eredményelőrejelzést tett közzé 2025-re.
Arne Freundt vezérigazgató bejelentése szerint a vállalat 2025-ös üzleti évének tisztított üzemi eredményét (EBIT) 520-600 millió eurós sávba várják, miközben a bevételek csak alacsony egyszámjegyű növekedést mutathatnak. Ez jelentősen elmarad a piac korábbi, 693 millió eurós EBIT-várakozásától.
Elbocsátások és költségcsökkentések
A romló pénzügyi helyzet miatt a Puma világszerte 500 alkalmazottjától válik meg, közülük 150 főt a herzogenaurach-i központban bocsátanak el. A vállalat jelenleg globálisan 21 ezer embernek ad munkát, így a leépítés az alkalmazottak mintegy 2,4%-át érinti.
Az osztalékfizetés is csökken: a tavalyi 82 eurócentes részvényenkénti osztalék helyett idén mindössze 61 centet javasol a vezetőség. Ugyanakkor a társaság bejelentette, hogy saját részvényvásárlásra 100 millió eurót fordít a március 6-a és május 6-a közötti időszakban.
A tavalyi év eredményei és a jelenlegi kihívások
Bár a Puma 2024 utolsó negyedévében javuló eredményeket produkált, a hosszú távú kilátások továbbra is borúsak:
- 2024-es üzemi eredmény (EBIT): 622 millió euró
- EBIT-marzs: 7,1%
- Devizahatásoktól szűrt bevételnövekedés: 4,4%
Az év utolsó negyedévében az adózott eredmény 24,5 millió euróra nőtt az előző évi 800 millió euróról. Az üzemi eredmény 15,3%-kal emelkedett, elérve a 108,9 millió eurót, miközben az üzemi árrés 4,8% maradt. A negyedéves bevételek 15,5%-kal, 2,29 milliárd euróra nőttek.
Mi várható a Puma jövőjében?
A Puma menedzsmentje szerint a gyengülő amerikai és kínai kereslet, a geopolitikai feszültségek és a devizapiaci volatilitás továbbra is komoly kihívásokat jelent a cég számára. A cégvezetés igyekszik stabilizálni a vállalat működését költségcsökkentési lépésekkel, de kérdéses, hogy ezek elegendőek lesznek-e a befektetői bizalom visszaállítására és a pénzügyi mutatók javítására a következő negyedévekben.
Kapcsolódó cikkeink
A sport mint stratégiai márkaélmény
Ma már a sport messze nem pusztán szponzorációs felület: komplex,…
Tovább olvasom >Pedrivel és új termékkel lép szintet a BioTechUSA és az FC Barcelona partnersége
2024 szeptembere óta a BioTechUSA-cégcsoport az FC Barcelona globális táplálékkiegészítő…
Tovább olvasom >“Franco sportos. Legyél te is frankó!” üzenettel indítja az évet és ösztönöz életmódváltásra a BioTechUSA
Európa egyik legnagyobb étrendkiegészítő és speciális élelmiszer gyártó- és forgalmazójaként…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Júniustól tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak – így ellenőrzik majd a házhoz szállítást
Egyhangú döntéssel fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >