Török-Magyar Üzleti Fórum
A török relációt illetően magasabb sebességi fokozatra kapcsolt a magyar diplomácia. A keleti nyitás politikájának jegyében öt fontos, az üzleti szférát is megmozgató, magas szintű diplomáciai eseményre került sor tavaly. Az elnöki és miniszterelnöki szintű kapcsolatfelvétel eredményeként lendületet vett a magyar nemzetgazdasági kivitel. Egyedül 2013-ban mintegy 27 százalékkal nőtt a török piaci exportunk, és a két ország közötti forgalom a 2010-es 2 milliárd dolláros bázishoz képest 2013 végére megközelítette a 2,5 milliárd USD-t. Ezen túlmenően tavaly, az üzleti fórumok hozadékaként 110 millió dollárt meghaladó üzlet is kötődött.
A legutóbbi Török-Magyar Üzleti Fórumnak, amely 2014. február 17-én zajlott Budapesten, Abdullah Gül török köztársasági elnök adta meg a diplomáciai súlyát. A legmagasabb szintre emelt kapcsolatfelvétel és kapcsolatépítés Magyarország számára új perspektívát kínál a Közel-Keleten, és megnyitja az utat a török működő tőke beáramlása számára. Törökország számára pedig könnyebb, gyorsabb és olcsóbb logisztikai útvonal kiépítésének lehetőségét kínálja a fizetőképes nyugat-európai piacok eléréséhez.
Közös az akarat, hogy nagy horderejű beruházásokkal lendítsünk az üzleti kapcsolatokon. Olyan befektetésekre lenne szükség, melyek képesek a kis- és közepes vállalkozásokat is magukkal húzni. A GDP-ben mért adósságállományát 36 százalékra csökkentő, Európában a 6. legerősebb gazdasággal rendelkező Törökország éppen ezért bekapcsolódna a magyarországi közúti, vasúti és (a Duna révén) vízi úti szállítási infrastruktúra fejlesztésébe, együttműködést kínálva Magyarország számára a feltörekvő harmadik piacokon, főként a keleti piacokon való közös fellépésre és a kétoldalú termékpiaci kapcsolatok intenzívebb fejlesztésére.
A gazdasági miniszter szerint Magyarország reális lehetőséget lát az autóipari, elektronikai, informatikai, mezőgazdasági, élelmiszer-ipari, gyógyszeripari és környezetvédelmi együttműködések fokozására, a termék és technológiai transzfer intenzívebbé tételére. Célunk, hogy 2015-re megduplázódjon a török piaci magyar nemzetgazdasági kivitel és intenzívebbé váljon a török működő tőke beáramlása. A két nép közötti bizalom és kormányzati stabilitás jó táptalaját képezi a gazdasági kapcsolatok élénkítésének.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >