Töretlen a hazai vállalkozások optimizmusa
Bizakodva néznek a jövőbe a hazai cégek. A K&H kkv bizalmi index 2 pontot mozdult felfelé, így 10 ponton áll, ami az index történetében a második legjobb eredmény. Eközben a középvállalkozások bizalma az egekbe szökött, jelenleg 31 ponton áll.
Az előző negyedévi nagyobb léptékű ugrást követően most szerényebb mértékben ugyan, de tovább javult a cégek hangulata. A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások egy évre előremutató várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index az elmúlt 14 év második legjobb eredményét érte el, jelenleg 10 ponton áll. „A vállalkozásokra pillanatnyilag a kivárás jellemző, amit jól mutat az enyhe, 2 pontos emelkedés. Ennek hátterében az áll, hogy a cégek gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló tényezők számottevően, de ellentétes irányba mozogtak, így azok hatásai gyakorlatilag kioltották egymást. Jelenleg az uniós pályázatokra és a közterhekre vonatkozó várakozások javultak, miközben a vállalati hitelkamatokkal kapcsolatban borúlátóbbak lettek a cégek – részletezte az eredményeket Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
A középvállalkozások bizalma az egekben
„A különböző méretű cégek közül jellemzően a középvállalkozások hangulata a legjobb, ami most történelmi maximumot ért el, hiszen várakozásaik 24-ről 31 pontra ugrottak. A mikro- és kisvállalkozások az átlaghoz hasonlóan tekintenek a jövőbe, azonban míg előbbinek a bizalma 5-ről 8 pontra emelkedett, utóbbinak 9-ről 7 pontra mérséklődött” – mondta el a szakember.
Az ágazatok közül az ipari és a szolgáltató cégek közel azonosan (14 és 12 pont), a kereskedelmi szektor viszont ennél jóval szerényebben látja a következő egy évet (-1 pont). „A kereskedelem visszafogottsága mögött feltehetően az áll, hogy bár szárnyal a lakossági fogyasztás, hiszen a KSH legfrissebb adata szerint februárban is jelentősen, 6,6%-kal emelkedett a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző év azonos időszakához képest, ez a növekedés azonban hosszú távon már nem biztos, hogy fenntartható” – mondta el Kovács Viktor Zoltán.
Releváns pályázatok a láthatáron
Egyre több vállalkozás talál olyan uniós pályázati kiírást, ami érdekes lehet számára. „Jelenleg a vállalkozások harmada találkozott a cég számára releváns pályázattal, és egy éve folyamatosan nő ezen kkv-k aránya” – mondta el a szakember. Az eu-s források mellett a közterhekkel kapcsolatban is kismértékű javulásra számítanak a cégek: 41%-ról 38%-ra csökkent a jelenleginél magasabb közterhekkel kalkuláló kkv-k aránya, miközben minden ötödik vállalkozás alacsonyabb adókra és járulékokra számít a következő egy év során. Mindezek mellett a vállalati hitelkamatokban kismértékű, 1,3%-os díjnövekedést valószínűsít a szektor.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkentik a vállalatok az ökológiai lábnyomukat?
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok…
Tovább olvasom >Sokaknál szűkebb lesz a karácsony
A magyar lakosság bruttó pénzügyi vagyona 2024 harmadik negyedévében elérte…
Tovább olvasom >K&H: átlagosan 49 ezer forintot szánnak a fiatalok a karácsony ajándékokra
A korábbi évekhez hasonlóan a fiatalok 84 százaléka tervez ajándékvásárlást…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >