Népszerűek a több ezer dolláros borok

Szerző: trademagazin Dátum: 2012. 05. 31. 09:20

Míg idehaza inkább kisebb cégek rendeznek alkalmi jelleggel boraukciókat, addig külföldön, mindenekelőtt Európában, Észak-Amerikában és mindinkább Ázsiában, erre a területre szakosodott intézmények és a művészeti aukciók világából ismert vezető árverőházak viszik rendszeresen kalapács alá a nemes és ritka nedűket. A gyűjtői borok nem csak fogyasztás, de befektetés céljából is kiváló műtárgyként szolgáltak az elmúlt évtizedekben, az árak ugyanis néhány rövid időszakot leszámítva meredeken emelkedtek.

Bor mellett időnként más italok, pl. whiskyk vagy pezsgők is szerepelnek a kínálatban. A művészeti árverőházak bekapcsolódása ebbe az üzletbe nem véletlen, hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy a műtárgyak és a borok iránt érdeklődők között vannak átfedések; sok gyűjtő vesz a dollármilliókat érő új festménye mellé még egy néhány ezer dolláros bort, hogy azzal ünnepelje új szerzeményét. Ami itt kalapács alá kerül, nem biztos, hogy később újra megjelenik a piacon, hiszen a kitűnő borok egy részét új tulajdonosaik elfogyasztják.

A nagyobb házak egy-egy élő aukciójának forgalma általában néhány százezer és tízmillió dollár között alakul, az értékesítési arány pedig sokszor meghaladja a 90%-ot. A tavalyi csúcsszezonban nem volt ritka a 100%-os eladás sem, amiről a művészeti aukciók szervezői rendszerint csak álmodnak.

A befektetési céllal bort vásárlók „bibliája” a Liv-ex Fine Wine 100 Index, az iparág legfontosabb mutatója, melyet havonta publikálnak. Kiszámításához a 100 legismertebb, Nagy-Britanniában kereskedelmi forgalomban is hozzáférhető bor ármozgásait veszik figyelembe. E borok túlnyomó többsége francia, azon belül is bordeaux-i; rajtuk kívül csak olasz borok kaptak helyet a folyamatosan megújuló „kosárban”. A 2008-09-es gazdasági válságot a borindex is megérezte, a visszaesést azonban 2009 őszétől egy közel két évig tartó páratlan szárnyalás követte; az index több mint 40%-ot emelkedett, hogy azután ismét süllyedni kezdjen és az idei év elejére jó 20%-kal visszaessen. 2012 első hónapjaiban a helyzet stabilizálódott- írja a Műtárgy.com nyomán a portfolio.hu.

Kapcsolódó cikkeink