Top 50 a turizmusban: ők voltak az ágazat fontos szereplői 2024-ben

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 02. 04. 12:13

Gyulay Zsolt, Gerendai Károly, Kreinbacher József, Orbán Ráhel, Scheer Sándor, Szulló Szabina & Széll Tamás, Váradi József – néhány név a magyar turizmus 50 fontos szereplője közül, akik helyet kaptak az ágazat 2024-es teljesítményét értékelő, frissen megjelent exkluzív kiadványban.

A turizmus top 50-e között 19 szakember „újonc”, azaz ők most először szerepelnek az összeállításban, ugyanakkor 6 olyan személy is akad, aki teljesítményével az elmúlt tizenegy évben mindig helyet kapott a listán. A szakemberek nemcsak cégük 2024-es eredményeiről adnak számot a kiadványban, hanem idei terveiket és várakozásaikat is megosztják.

A magyar turizmus top 50-es listája a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány partnerszervezetei, valamint a Turizmus.com szakmai hírportál szerkesztősége alkotta szakmai zsűri értékeléseiből állt össze. A toplistában szállodaláncok, utazási irodák, légitársaságok, Michelin-csillagos étterem, kulturális intézmények vezetői, fesztiválszervezők, továbbá az ágazatban érdekelt üzletemberek, befektetők kaptak helyet.

A turizmus 50 befolyásos szereplőjét felvonultató, 164 oldalas kötet valójában 100 személyről szól, ugyanis az 50-es toplistában szerepelnek a teljesítmény szempontjából egymástól elválaszthatatlan párosok is, valamint külön fejezetet alkotnak a szakmai szervezetek vezetői, a turizmus területén legsikeresebb polgármesterek, a legígéretesebb fiatal szakemberek és – idén új elemként – a magyar turizmusban több éve eredményesen dolgozó expatok is.

A Turizmus.com kiadója, a Turizmus Kft. idén 11. alkalommal jelentette meg „A turizmus 50 fontos szereplője & top 10 expat, szakmai szövetség, polgármester és fiatal” című kiadványát, amely az ágazat legfontosabb szereplőit tematikusan csoportosítva (attrakció, befektető, közlekedés, kreatív, szállodaipar, utazás, vendéglátás) mutatja be.

Lássuk, mit mond évértékelőjében néhány top50-es szereplő az egyes kategóriákból.

Gyulay Zsolt, a Hungaroring Zrt. elnök-vezérigazgatója (7. alkalommal a turizmus top 50-e között):
„A Hungaroring 2026-ra innovatív és az év 365 napján hasznosítható multifunkciós versenypályává válik.”

Kreinbacher József, a Kreinbacher Birtok és a Madame Tussauds Budapest alapító-tulajdonosa (2. alkalommal turizmus top 50-e között):
„Hatalmas sikerrel mutattunk be egy saját fejlesztésű innovatív művészeti márkát, amely elmossa a határokat a funkcionalitás, a dizájn és a művészi kifejezésmód között. A Pop&Roll Art Toilet Budapest egyik legizgalmasabb funkcionális művészeti élménytere lett.”

Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója (11. alkalommal a turizmus top 50-e között):
„2025-re már 20 százalékos növekedést és 75 millió utast tervezünk. Ekkorát »békeévben« még nem nőttünk.”

Orbán Ráhel, a BDPST Koncept alapítója, a BDPST Group kreatívigazgatója (3. alkalommal a turizmus top 50-e között):
„Az általunk kialakított márkák a magyar kulturális örökségre építve egyedi értéket és nemzetközi színvonalú élményeket kínálnak.”

Didier Lambrecht & Lambrecht Beáta, a Three Corners Hotels & Resorts vezérigazgatója és corporate directora (1. alkalommal a turizmus top 50-e között):
„2024 legjelentősebb eredménye cégcsoportunk életében legújabb szállodánk, a Three Corners Avenue Hotel megnyitása volt a magyar fővárosban.”

Rigó Ferenc, a Szallas Group átmeneti vezérigazgatója (1. alkalommal a turizmus top 50-e között):
„A különböző régiós piacokon működő oldalakat egy platformon egyesítettük. Így lehetővé váltak a keresztirányú foglalások a magyar, román, lengyel és cseh felhasználók részére.”

Kárpáti Péter, a RaMpArt Gasztronómia Kft. társtulajdonos-ügyvezetője (1. alkalommal a turizmus top 50-e között):
„Olyan nívós eseményeknek nyújtottunk kizárólagos cateringszolgáltatást, mint a Puskás Arénában megrendezett tripla Azahriah- és Coldplay-koncertek, a Nemzetek Ligája mérkőzéssorozat, az Olimpiai Kvalifikációs Sorozat, a Formula1 Magyar Nagydíj és az MVM Dome-ban lezajlott Hungarian Darts Trophy.”

A kiadó azt is kigyűjtötte, hogy a kiadványban szereplő 100 kiváló szakember gazdasági számokban mennyire reprezentálja az ágazatot:

  • A tíz szakmai szövetség mintegy 5000 taggal büszkélkedhet, és összesen mintegy 160 000 dolgozót képvisel. Ez azt jelenti, hogy ez a tíz szövetség lefedi a turizmusban foglalkoztatottak közel 50 százalékát.
  • A szállodaipar kategóriában szereplők által képviselt vállalatok éves árbevétele több mint 160 milliárd forint, ami meghaladja a teljes magyarországi szállodai árbevétel 25 százalékát.
  • Az utazásszervezői kategóriában szereplők vállalkozásai több mint 75 milliárd forint árbevételt realizáltak, ami a szektor árbevételének 25 százalékát adja.
  • Az attrakció, a kreatív és a vendéglátás kategóriákban nem a bevétel volt a kiválasztás döntő szempontja, hanem a minőség, az elismertség számított elsősorban.

Az alábbi táblázatban bemutatjuk, hogy ki voltak a turizmus meghatározó szereplői 2024-ben, kategóriánként csoportosítva (attrakció, befektető, közlekedés, kreatív, szállodaipar, utazás, vendéglátás). A listában vastag betűkkel emeltük ki a top 50 között első alkalommal szereplők nevét.

 

top50-nevek – 1

Kapcsolódó cikkeink