Újabb tömeges ételmérgezések Kína-szerte

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 11. 12. 08:22

Elhagyja nyáron a New York-i Egyetemet (NYU) Csen Kuang-cseng (Chen Guangcheng), aki tavaly óta a tanintézmény meghívott tudományos munkatársa, de a kínai emberi jogi aktivista várhatóan az Egyesült Államokban marad – közölte az egyetem vezetése.

A NYU ugyanakkor cáfolta a New York Post bulvárlapnak azt az értesülését, miszerint Csen kínai nyomásra kényszerül idő előtt elhagyni az egyetemet, és hogy a Pekingnek nem tetsző tevékenysége meghiúsíthatta volna a NYU sanghaji campusának megépítését. A New York-i Egyetem szerint a lap által közölt információ „fantáziadús és hamis”. A NYU azt állította, hogy a sanghaji kirendeltség létrehozásáról folytatott tárgyalásokon fel sem merült Csen neve.
A kínai fölművesek és fogyatékosok jogaiért harcoló, valamint a kényszerabortuszok gyakorlatát leleplező Csen tavaly áprilisban a világlapok címlapjaira került, mert megszökött a házi őrizetből a Santung (Shandong) tartománybeli Tungsiku (Dongshigu) faluból és a pekingi amerikai nagykövetségére menekült. A kínai vezetés végül beleegyezett, hogy az Egyesült Államokba távozhasson.
A gyerekkora óta vak, autodidakta kínai jogász a NYU Egyesült Államok-Ázsia Jogi Intézetében dolgozott és angolul tanult. Csen, akihez felesége és gyerekei is csatlakoztak, New Yorkban is élesen bírálta Peking emberi jogi gyakorlatát. Egyebek között azzal vádolta a kínai hatóságokat, hogy azok a korábban adott ígéret ellenére tovább zaklatják hozzátartozóit és az Egyesült Államok beavatkozását sürgette.
Az aktivista várhatóan az ugyancsak New York-i Fordhami Egyetemen folytatja tevékenységét. Ezt hétfőn az oktatási intézmény jelentette be.
Jerome Cohen, a NYU jogászprofesszora és Csen barátja, akinek jelentős szerepe volt a tárgyalásokon, amelyek elvezettek az aktivista Amerikába való távozásához, még 2012 májusában úgy nyilatkozott, hogy a kínai jogász a tervek szerint körülbelül egy évet tölt majd a New York-i Egyetemen.

(MTI)

Kapcsolódó cikkeink