Tombol az infláció: ezek a termékek még az USA-ban is olcsóbbbak
Nem csak hazánkban szabadultak el az árak, hanem szinte mindehol a világon – bár tény, élelmiszer áremelkedés tekintetében az élmezőnyben vagyunk az OECD adatai alapján. Míg itthon 23,1 százalékkal nőttek meg a mindennapi bevásárlás költségei, addig az Egyesült Államokban például 12,2 százalékkal. Így azonban mostanra már nem kerül sokkal többe egy nagybevásárlás a tengerentúlon, mint itthon – mutat rá a Pénzcentrum friss cikkében.
Mindenki a saját bőrén érzi, egekbe szökött az infláció: az átlagos éves drágulás mértéke Magyarországon 13,7 százalékra emelkedett 2022. júliusára. A legdurvábban dráguló termék a 200-250 grammos tejes margarin, melynek az átlagos ára 81 százalékkal lett magasabb idénre, mint az volt 2021 júliusában. A csúcsdrágulás második helyezettje egyetlen százalékkal maradt le az éllovas margarintól: a rétesliszt kilója ugyanis 80 százalékkal drágább most átlagosan, mint volt tavaly – mutat rá a Pénzcentrum.
Persze nem csak itthon okoz ez gondot: a magas élelmiszer- és energiaárak, az ellátási lánc problémáinak folyamatos súlyosbodása azt eredményezte, hogy az infláció az egész világon folyamatosan emelkedik, és még a világ legerősebb gazdaságai sem kerülték el a komoly pénzromlást. Többek között az Egyesült Államok is a bőrén érzi a drágulást, a júliusi 8,5%-os érték több évtizedes rekordot döntött meg.
Ahogy a grafikonon is látszik az élelmiszerek drágulása tekintetében Magyarország az élmezőnyben van: hazánkban a júniusban az OECD számításai szerint 23,1 százalékot emelkedtek az élelmiszerek árai az előző év azonos időszakához képest. Németországban ez az arány 11,9%, az Egyesül Királyságban 9,8%, Svédországban 11,2%, az USA-ban pedig 12,2%.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >