Tojásvám Amerikában: újabb drágulási hullám jöhet az élelmiszerpiacon
Donald Trump újabb vámintézkedései az amerikai mezőgazdasági szektor egyik legérzékenyebb területét is elérhetik: a tojásimport is célkeresztbe kerülhet. A lépés különösen érzékeny időszakban érkezik, hiszen a tojás ára épp most kezdett mérséklődni a korábbi, madárinfluenza által fűtött rekordmagasságokról – hívta fel a figyelmet a Reuters nyonán az Agrárszektor.
Visszatérő vámháborús hangulat
Az április 2-án bejelentett új vámpolitika részeként az USA 10–26 százalékos vámokat vetne ki többek között Törökország, Brazília és Dél-Korea tojáskivitelére. Ez különösen azért problematikus, mert az amerikai tojásellátás a madárinfluenza-járvány után részben ezen országok exportjára támaszkodik. Az import mennyisége január és február között 1,6 millió tucatot tett ki – miközben egy évvel korábban gyakorlatilag nem volt tojásimport.
A Fehér Ház által előkészített tervezet szerint:
-
Törökország és Brazília tojása 10%-os vámmal sújtott lenne,
-
Dél-Korea termékeire pedig 26%-os vám kerülne.
Törékeny egyensúly a tojáspiacon
A 2022-ben kitört madárinfluenza-járvány mintegy 170 millió baromfi leöléséhez vezetett az Egyesült Államokban, ami brutális kínálathiányt és áremelkedést hozott. A legfrissebb adatok szerint a tojás ára ugyan már csökkent, de a nagykereskedelmi ár továbbra is 60%-kal magasabb, mint egy évvel korábban: tucatonként 3 dollár körül alakul.
Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter a Fox News-nak elmondta, hogy „nem ígérheti, hogy minden tökéletes lesz”, és az árak gyors csökkenésére sem számít. A szektorban tehát továbbra is jelentős a bizonytalanság, különösen most, hogy az importvámok újabb árfelhajtó tényezőként jelenhetnek meg.
A drágulás elkerülhetetlennek tűnik
Greg Tyler, az USA Poultry & Egg Export Council vezérigazgatója szerint a vámok bevezetése után a tojásfeldolgozók két lehetőség között választhatnak: vagy lenyelik a többletköltségeket, vagy továbbhárítják azokat a fogyasztókra. „A feldolgozott tojástermékek ára emelkedni fog” – jelentette ki.
Brian Moscogiuri, az Eggs Unlimited globális kereskedelmi stratégája kiemelte: már most is komoly logisztikai költségei vannak az importnak, hiszen a tojásokat hajóval szállítják az USA-ba, majd manuálisan rakodják ki és viszik feldolgozóüzemekbe. Egy vámemelés gyakorlatilag megszüntetné a versenyelőnyüket, és elvágja az olcsóbb külföldi kínálatot az amerikai piacról.
Törökország is visszavonulót fújhat
Ráadásul Törökországban is újabb madárinfluenza-járvány ütötte fel a fejét, így a jelenlegi exportnövekedés nem biztos, hogy tartós marad. Moscogiuri szerint Törökország valószínűleg kevesebb tojást fog szállítani a jövőben, ami tovább szűkítheti a kínálatot – épp akkor, amikor az USA még nem állt helyre a saját termelési kapacitásaiban.
A fogyasztók fizetnek meg mindent
A történet végén pedig – ahogy az ilyen kereskedelempolitikai intézkedések esetén lenni szokott – a végső terhet a fogyasztók viselik. A dráguló import és a szűkülő kínálat miatt az amerikai háztartások újra emelkedő tojásárakkal találhatják szemben magukat, mind a friss termékek, mind a tojást tartalmazó élelmiszerek esetében.
A mezőgazdasági szereplők aggódnak: ha a vámháború valóban kiterjed a tojásra, az nemcsak rövid távon fogja megbolygatni az árakat, hanem hosszabb távon is tartósan növelheti az élelmiszerinflációt az Egyesült Államokban – és közvetve más piacokon is.
Kapcsolódó cikkeink
Súlyos következményei lehetnek Trump vámjainak
Donald Trump legújabb vámemelési tervei akár komolyabb gazdasági következményekkel is…
Tovább olvasom >Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Távozik posztjáról az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet oltásokért felelős igazgatója
Távozik posztjáról az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) oltásokért felelős…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: februárban a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,3 százalékkal haladta meg, az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal mérséklődött
Februárban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,2…
Tovább olvasom >NGM: februárban több mint 3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom – folyamatos a fogyasztói bizalom erősödése
Az év első két hónapjában a kiskereskedelmi forgalom volumene 4…
Tovább olvasom >Ingyenesen szállít kisgyermekes családoknak a Kifli.hu
Mostantól a hét minden napján ingyenes házhozszállítás érhető el 10:00…
Tovább olvasom >