Tojásválság küszöbén állunk?
Az amerikai és európai piacokon egyaránt áremelkedést tapasztalnak – a magyar vásárlók sem ússzák meg a drágulást – mutat rá az Agroinform.
A tojás árának emelkedése globális jelenség: az Egyesült Államokban csökken a termelés és a fogyasztás, Európában erősödik az export, miközben Magyarországon jelentősen visszaesett az import, és minden kategória drágul. A tendencia mögött világszintű ellátási és költségszerkezeti változások állnak, melyek hatása még csak most kezd igazán érezhetővé válni.
Amerika kevesebb tojást termel és fogyaszt
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériuma (USDA) legfrissebb, 2025. júniusi előrejelzése szerint az ország tojástermelése a harmadik negyedévben várhatóan 3 százalékkal marad el az előző év azonos időszakához képest. Éves szinten a csökkenés elérheti az 5 százalékot is.
A kínálatszűke a fogyasztásban is megmutatkozik: a 2025 harmadik negyedévére becsült egy főre jutó tojásfogyasztás 2 százalékkal mérséklődhet, míg az év egészében 4 százalékkal eshet vissza a 2024-es szinthez képest.
Európa: növekvő export, emelkedő árak
Az Európai Unió tojáspiaca sem mentes a változásoktól, de itt más folyamatok zajlanak: 2025 első két hónapjában az EU27-ek továbbra is nettó exportőrként működtek tojás és tojástermékek terén. Az import bár jelentősen – 59,5 százalékkal – nőtt, mégis alulmúlta az export mennyiségét, amely elérte a 63 ezer tonnát, 3 százalékos éves növekedéssel. A fő célpiacok között továbbra is az Egyesült Királyság, Japán és Svájc szerepelnek.
Ezzel párhuzamosan az étkezési tojás csomagolóhelyi ára is számottevően emelkedett: 2025 első huszonnégy hetében 261 euró volt 100 kilogrammonként, ami 19 százalékos drágulást jelent az előző év hasonló időszakához képest.
Magyarország: visszaeső import, emelkedő árak
A magyar tojáspiac szintén a nemzetközi trendekhez igazodik: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján 2025 első négy hónapjában hazánk mintegy 7 ezer tonna héjas tojást vásárolt külföldről, ami 30 százalékos csökkenést jelent 2024 azonos időszakához képest. A friss tojásimport 13 százalékkal, 5,8 ezer tonnára zsugorodott.
Eközben a héjas tojás exportja is visszaesett (26 százalékkal, 3,6 ezer tonnára), viszont a friss tojás kivitele dinamikusan nőtt: 58 százalékos ugrással elérte a 638 tonnát.
A hazai piacon tehát csökkenő kínálat és növekvő árak jellemzik a tojáskereskedelmet – és a szakértők szerint ez még nem a folyamat vége. A termelési költségek emelkedése, az energiaárak és takarmányköltségek növekedése, valamint az exportorientált termelési stratégia mind hozzájárulnak a vásárlók által érzékelt árnyomáshoz.
Kapcsolódó cikkeink
Ezek a tényezők befolyásolták az árakat a tej- és a tojáspiacon
Két gyorsított ágazati vizsgálatot is lezárt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).…
Tovább olvasom >Áremelkedés, exportcsökkenés, új fogyasztói szokások – így alakult a baromfi- és tojáspiac 2025 első felében
Látványos változások jellemezték 2025 első félévét a hazai baromfi- és…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: az egy évvel korábbihoz képest 2,6, az előző hónaphoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött az ipari termelés májusban
2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >Egyre profibban vásárolunk
Rendhagyó helyszínen, a SPAR Regnum Húsüzem és Oktatóközpontban tartotta meg…
Tovább olvasom >Bővült az AutoWallis gépjármű-értékesítése az első félévben
Elsősorban akvizíciók hajtották az AutoWallis Csoport gépjármű-értékesítésének 3,4 százalékos növekedését…
Tovább olvasom >