Tulajdonképpen már az Európai Unió összes tagországa érintett a fipronillal fertőzött tojások révén kitört botrányban. Eredetileg egy holland és belga telepen találkoztak az ellenőrök közegészségügyi kockázatot elérő szennyezéssel, és emiatt indult uniós razzia a tojótyúk-telepeken. Csak úgy mellesleg, a fipronil nevű rovarirtót már régen kitiltották az állattenyésztésből, de egyes országokban mégis használják ezt a szert. Végül több millió tojást kellett kivonni a forgalomból, bár a botrány kitörésekor még nem tartották valószínűnek, de később még Magyarországot is elérte a fipronilszennyezés, miután Németországból származó tojásokat magyarként tettek a polcra, és a vizsgálat során szennyezettnek minősültek.
Az idegesség egyébként, ha át is lépte az ingerküszöböt, az élelmiszer-biztonsági előírások újabb megsértése miatt kezdődött, mert ezzel a nemtörődöm magatartásukkal furcsa üzenetet küldtek a kinti telepek tulajdonosai a fogyasztóknak: hogy tudniillik nem vesződve az előírásokkal, előre megfontolt szándékkal szennyezett élelmiszereket állítanak elő.
A botrány méretére egyébként jellemző, hogy még az elmúlt 27 évben rendre csökkenő magyar termeléshez képest sem igazán nagy mennyiségről van szó. A rendszerváltás idején még 4,5 milliárdos termelésből mára 2,5 milliárd maradt, vagyis körülbelül 12 tojást eszünk meg havonta. A minden napra egy tojás szlogenje már a múlté.
A magyar helyzet amúgy némiképp más: itt nem a baromfitelepek felelős vezetői hánytak fittyet az előírásokra, éppen ellenkezőleg: nálunk magyar minőséget pecsételték hamisan a vékony tojáshéjra, amelyik hamar megrepedt a hazugság súlya alatt. Vagyis német tojást ma magyarként könnyebb eladni, vélik a kereskedők.
A „Vásárolj hazait” mozgalom tehát elérte a célját, és ezt néhány millió szennyezett tojás árán sikerült lemérni. Az ilyesfajta befektetések árát pontosan meg lehet ismerni, haszna már kevésbé mérhető formában szokott feltűnni. Itt viszont egyértelmű a helyzet, a magyar fogyasztók preferenciája érezhetően előtérbe helyezi a hazai termékeket.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal természetesen lépett: vizsgálódott, és megkezdte a vizsgálati jegyzőkönyvek kiállítását azoknak a tojáspiaci vállalkozásoknak, amelyek nyilatkoztak arról, hogy nem használnak fipronilalapú rovarirtó szereket, illetve olyan alapanyagokat, amelyek fipronilt tartalmaznak. A hivatal lapzártánkig 15 tojáspiaci vállalkozás számára állított ki jegyzőkönyvet. //
Kapcsolódó cikkeink
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >Egy hajmáskéri üzemből 3,4 tonna élelmiszert vont ki a hatóság
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) súlyos szabálytalanságokat tárt fel egy…
Tovább olvasom >Egyre többen, de még nem elegen vállalják a ketrecmentes tartási rendszert
A Magyarországon élő közel 8 millió tojótyúk mindössze 20-30%-a él…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >