Többet kérnének az áruházláncoktól a pékek
A kenyér átadási árának további emelését tartanák szükségesnek a sütőipari vállalkozások, mivel költségeik az utóbbi időben ismét megemelkedtek és az előzőleg, szeptemberben-októberben kezdeményezett áremelést sem tudták teljes mértékben érvényesíteni az áruházláncokkal szemben – mondta csütörtökön az MTI-nek Werli József, a Magyar Pékszövetség főtitkára.
Az utóbbi hetekben a nemcsak a liszt ára emelkedett, hanem az energiahordozóké is, példaként a legutóbbi 6 forintos üzemanyagár-emelést hozta fel a főtitkár.
Emellett jelezte azt is, hogy a gabonapiacon pillanatnyilag áttekinthetetlenek a viszonyok. Senki sem tudja ugyanis megmondani, hogy ténylegesen mennyi gabona van az országban.
Werli József szerint a bizonytalan helyzethez a malmok fizető képességének meggyengülése is jelentősen hozzájárult. Több malom ugyanis finanszírozási gondokkal küzd, példaként említette, hogy a Cerbona csődvédelmet kért. Ezért a pékek is bizonytalanok, hogy lesz-e elegendő alapanyag a termelés fenntartásához.
Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára az MTI megkeresésére közölte: tényleges liszthiánytól Magyarországon nem kell tartani. Ha a hazai készletek esetleg mégis elfogynának, úgy a kereskedők azt rövid időn belül pótolni tudják külföldről. Azt azonban mindenképpen túlzásnak tartotta, hogy Amerikából kellene gabonát importálni Magyarországra.
Magyarország a legutóbbi évek átlagában mintegy 2 millió tonna búzát exportált. A mostani készlet mintegy 1,7 millió tonnára tehető a belföldi felhasználás pedig 1,3 millió tonna.
A szakember szerint, ha az elmúlt évek exportteljesítménye realizálódik, akkor némi búzabehozatalra is szorulhat az ország, de ez szerinte nem jelent gondot. Az év közepén mintegy 1 millió tonna búza „tűnt el” a magtárakból, mivel a készlet májusban még 1 millió tonnát tett ki, júniusra pedig ez a mennyiség állítólag már elfogyott.
A termelőknél a hírek szerint 600 ezer tonna búza van még – az MTI korábbi információi szerint. De azt, hogy mekkora az ország búzakészlete jelenleg, azt senki nem tudja pontosan megmondani.
A KSH adatai szerint szeptemberben és októberben 15,3, majd újabb 9,1 százalékkal emelkedett a liszt fogyasztói ára, a kenyér ára 1,3, illetve 3,2 százalékkal emelkedett az egy hónappal korábbihoz képest. Az egy évvel korábbihoz képest a kenyér 3,6 százalékkal volt drágább, a péksütemények viszont 3,5 százalékkal olcsóbbak voltak – írja a privatbankar.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >