Mélyponton az euróövezet munkanélküliségi rátája
Csökkent a munkanélküliek száma és több mint nyolcéves mélypontra esett a munkanélküliségi ráta júniusban az euróövezetben, ami arról tanúskodik, hogy Európa gazdasági fellendülése tovább erősödik.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) hétfőn közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az euróövezetben 9,1 százalékra süllyedt a munkanélküliségi ráta júniusban, ami 2009 februárja óta a legalacsonyabb érték. Májusban 9,2 százalékon, tavaly júniusban pedig még 10,1 százalékon állt a mutató.
A 28 tagú Európai Unióban a májusival megegyező 7,7 százalékon maradt munkanélküliségi ráta – ez 2008 decembere óta a legkedvezőbb mutató. Egy évvel korábban, 2016 júniusában 8,6 százalékon állt a munkanélküliségi ráta.
Júniusban 18 millió 725 ezren voltak munka nélkül az EU-ban, ebből 14 millió 718 ezren az euróövezetben.
Az előző hónaphoz képest az unióban 183 ezerrel, az euróövezetben pedig 148 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma. Az egy évvel korábbihoz képest az EU-ban 2 millió 368 ezerrel, az euróövezetben pedig 1 millió 667 ezerrel kevesebb ember volt állás nélkül.
Az Eurostat országonkénti bontású statisztikája márciusig teljes. Belgiumról márciusi, Görögországról és Nagy-Britanniáról áprilisi, Észtországról és Magyarországról májusi az utolsó adat.
Júniusban a legalacsonyabb munkanélküliségi rátát, 2,9 százalékot Csehországban regisztrálták, majd Németország (3,8 százalék), Málta (4,1 százalék) és Magyarország (májusban 4,3 százalék) következik. A legmagasabb Görögországban volt, 21,7 százalékos (áprilisi adat), illetve Spanyolországban, 17,1 százalékos.
Az Eurostat adatai szerint Magyarországon májusban 198 ezer volt a munkanélküliek száma, szemben az egy évvel korábbi 237 ezerrel, a munkanélküliségi ráta pedig 5,2 százalékról 4,3 százalékra süllyedt egy év alatt.
Az Eurostat összehasonlításul közölte az amerikai adatot is: eszerint az Egyesült Államokban júniusban 4,4 százalékot ért el a munkanélküliségi ráta, míg májusban 4,3 százalékot, tavaly júniusban pedig 4,9 százalékot tett ki. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
NAK-elnök: durva támadás érte Brüsszelből az agráriumot
Durva támadás érte Brüsszelből az agráriumot, az Európai Bizottság új…
Tovább olvasom >Nem tetszik a cseh gazdáknak az ukrán mezőgazdasági termékek nagyobb arányú behozatala az Európai Unióba
Veszélyezteti a cseh cukorgyártást a kiválasztott ukrán termékek tervezett nagyobb…
Tovább olvasom >Tönkretenné a gazdákat az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás, Ukrajna is tovább nehezíti a helyzetet
A gazdálkodók megélhetését ellehetetlenítené, az élelmiszer-biztonságot pedig veszélyeztetné az EU-Mercosur…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >A FAO elismerésben részesíti a fiatal gazdákat
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) jelöléseket vár a Fiatal…
Tovább olvasom >