Több mint féléves mélyponton az új állások száma a versenyszférában
Több mint féléves mélypontra süllyedt az új állások száma a versenyszférában: augusztusban 12.900 nem támogatott álláshelyet jelentettek be a munkáltatók, utoljára januárban volt ennél még kevesebb, 12.300 bejelentett új, nem támogatott állás – derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) friss adataiból.
Az augusztusban bejelentett nem támogatott állások száma az előző hónaphoz képest 6,7 százalékos, az előző év augusztushoz viszonyítva 9,5 százalékos visszaesést mutatott.
Összességében azonban – köszönhetően a támogatott állások (főként közfoglalkoztatás) növekedésének – emelkedett a bejelentett új állások száma Magyarországon: 13.300 foglalkoztató összesen 44.000 új álláslehetőséget jelentett be augusztusban a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálathoz. Ez az előző hónaphoz, és az előző év azonos hónapjához képest is bővülést jelent, előbbi esetében 5,7, utóbbinál pedig 61,8 százalékos emelkedés.
Az újonnan bejelentett állások 29,3 százaléka nem támogatott álláshely volt, 70,7 százalékát pedig valamilyen támogatott foglalkoztatási forma keretén belül kínálták a munkáltatók. Tavaly augusztusban ez az arány 52,4, illetve 47,6 százalék volt.
Az új támogatott állások száma augusztusban 31.100 darab volt, így júliushoz képest csaknem 12, 2011 augusztusához viszonyítva pedig több mint 140 százalékkal nőtt az ilyen állások száma.
A hónap folyamán összesen 82.200 állás állt rendelkezésre, ebből a zárónapon 38.900 ezer állás maradt betöltetlen.
A legtöbb új állásbejelentés továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén (5.800 darab) és Szabolcs-Szatmár-Bereg (4.000 darab) megyéből érkezett.
A nyilvántartott álláskeresők zárónapi száma 549.000 fő volt, az előző hónaphoz képest 0,9 százalékos csökkenés, az előző év augusztusához viszonyítva pedig 0,5 százalékos növekedés figyelhető meg. A legtöbb álláskeresőt továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében találjuk, előbbiben több mint 65 ezren, utóbbiban 58 ezren vannak állás nélkül.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint több mint 581 ezer munkanélkülit tartottak nyilván augusztusban, ezerrel kevesebbet a júliusi létszámnál. A tartósan (egy éven túl) regisztrált álláskeresők száma tovább mérséklődött: az augusztusi zárónapon létszámuk 144.200 fő volt, egy hónap és egy év alatt is csökkent a számuk. Arányuk a teljes álláskeresők állományán belül 26,3 százalékot tett ki, ez utóbbi egy év alatt 3,2 százalékponttal csökkent.
Augusztusban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 12,4 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 8,2 százalék. A gazdaságilag aktív népességhez viszonyított mutató értéke és a munkavállalási korú népességhez viszonyított mutatóé egyaránt 0,1 százalékponttal maradt alul az előző havi értékhez képest.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 10,8 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2011. május-júliusra a 15-74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ez az érték az egy hónappal korábban publikált adathoz képest változatlan maradt, 0,2 százalékponttal pedig kevesebbet tett ki az előző év azonos időszakához képest.
Az NFSZ adatai szerint 2011 augusztusában 12 cég, 400 munkavállalót érintő csoportos létszám-leépítési döntést jelentett be a munkaügyi kirendeltségekhez. Az érintett létszámban egy hónap alatt 69,6 százalékos, egy év alatt pedig 36 százalékos csökkenés ment végbe – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Pénteken indul a Magyar Élelmiszerbank Egyesület karácsonyi akciója
Péntektől vasárnapig az Élelmiszerbank hagyományos karácsonyi kampányának keretében minden korábbinál…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >NAV: a lakosság csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak,…
Tovább olvasom >