Száguld a tojásexport
Csökkent a tojásimportunk, miközben nagyot ugrott a kivitelünk az idei év első négy hónapjában – írja az agrarszektor.hu. Vannak országok, ahol 20 százalékkal drágábban veszik át a tojást a termelőtől, mint nálunk, ezekben jó piacra talál Magyarország. Az árat nagyban befolyásolja az, hogy az adott tagállam a társadalom egy szűkebb vagy szélesebb rétegére teríti-e szét a tojás-előállítás költségeit.
Magyarország 2018. január–áprilisban 7 százalékkal kevesebb (7,9 ezer tonna) héjas tojást, ezen belül 22 százalékkal kevesebb ( 2,3 ezer tonna) friss tojást vásárolt a nemzetközi piacról, mint az előző év azonos időszakában a KSH adatai szerint. A héjas tojás exportja ugyanekkor csaknem 8 százalékkal emelkedett (3,5 ezer tonna), ezen belül a friss tojás kivitele 124 százalékkal (389 tonna) nőtt. A legtöbb héjas tojás Romániába (877 tonna) és Ausztriába (523 tonna) kerül, a legtöbb friss tojást pedig Ausztriába (296 tonna) szállították.
Az étkezési tojás ára Európa szerte csökkent a tavalyi évhez viszonyítva. Az Európai Bizottság adatai alapján a csomagolóhelyeken az uniós átlagár 118 euró/100 kilogramm volt 2018 júniusában, ami 2 százalékkal alacsonyabb a 2017. évinél. Magyarországon ennél jóval nagyobb értékvesztést szenvedett el ez a portéka: az (M+L) csomagolóhelyi ára 7 százalékkal 21,37 forint/darabra csökkent.
Az alábbi ábrán néhány uniós ország csomagolóhelyi árait láthatjuk. Vannak országok, ahol 20 százalékkal drágábban veszik át a tojást a termelőtől, mint nálunk. Hozzánk hasonlóan alacsony árakat csak a németországi és a horvát termelés visel el, ami nem feltétlenül a tojás-előállítás hatékonyságát jelzi, a nemzeti forrásból való (állatjóléti) támogatásnak is szerepe van benne.
forrás: agrarszektor.hu
Az árkülönbségek oka sokszor az, hogy a gazda többletráfordításait nem ugyanaz a célcsoport fizeti meg.
Az osztrákoknál, lengyeleknél és olaszoknál közvetlenül a vásárlónak kell biztosítania a gazda megélhetését, míg a magyaroknál csak közvetetten, a teljes társadalomra szétterítve történik ugyanez: a nemzeti büdzséből finanszírozott, állatjóléti támogatásokon keresztül fizetjük meg az olcsó tojás árát. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Itt a bejelentés: a tejtermékeket és a tojáspiacot is vizsgálja a GVH
Gyorsított ágazati vizsgálatokat indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a tej…
Tovább olvasom >Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >