Több mint 250 ezer magyar gazda állt ki a területalapú támogatások megőrzése mellett
Személyesen vitték el Brüsszelbe az agrártámogatások megőrzését célzó petíciót a NAK és a MAGOSZ képviselői. A több mint 250 ezer magyar aláírás is jól jelzi, hogy a magyar gazdálkodók számára elfogadhatatlan a Közös Agrárpolitika tervezett átalakítása és az uniós agrárpénzek elvonása.

(Fotó: NAK)
„El a kezekkel az agrártámogatásoktól!” címmel indított petíciót a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az agrártámogatások megőrzését célzó kezdeményezést máig több mint 250 ezer gazdálkodó írta alá. A 250 ezernél is több magyar aláírásról ma Brüsszelben tartott sajtótájékoztatón számolt be a két szervezet képviseletében Jakab István, a MAGOSZ elnöke és Cseh Tibor András, a NAK alelnöke. Az Európai Bizottság által korábban bemutatott „Stratégiai Dialógus” elnevezést viselő uniós javaslatcsomag egyik leghangsúlyosabb pontja a területalapú támogatások kivezetésére vonatkozik. Ez a lépés azonban elfogadhatatlan a magyar gazdálkodók részéről, akik néhány héttel korábban a kelet-közép-európai gazdákkal együtt hangot is adtak véleményüknek a szlovák-cseh határon tartott demonstráción. Ukrajna tervezett uniós felvétele, a közös európai hadsereg vagy éppen a közös uniós hitelfelvétel jelentős többletkiadásokkal járna, ehhez pedig az agrártámogatásoktól vonnának el forrásokat. Ezeket a támogatásokat a gazdák viszont nem „ajándékként” kapják, ezért nagyon szigorú élelmiszerbiztonsági és állatjóléti feltételeket kell betartaniuk.
A területalapú támogatás megszűnésével viszont a gazdák jelentős versenyhátrányba kerülnének az EU-n kívüli szereplőkkel szemben
A források elvonásával ráadásul a termelés is rendkívüli mértékben megdrágulna, ami az uniós fogyasztókat az olcsóbb, silányabb minőségű, élelmiszerbiztonsági szempontból aggályos, EU-n kívül megtermelt élelmiszerek irányába terelné. Az ukrán import a háború kitörése óta nagy nyomás alatt tartja az EU mezőgazdaságát, különösképpen az Ukrajnával határos államok termelőit. A helyzetet tovább súlyosbíthatja Ukrajna európai uniós csatlakozása. A háborús ország felvétele súlyos vérveszteséget okozna az EU mezőgazdasági termelésének. Elvonná a tagállamoktól, így Magyarországtól is az európai uniós agrártámogatások jelentős részét, ezáltal Ukrajna válna az agrárforrások legnagyobb haszonélvezőjévé, a KAP teljes költségvetésének mintegy harmadát kapná meg a közös alapból. Ez elfogadhatatlan és etikátlan is egyben.
A NAK és a MAGOSZ álláspontja a KAP jövőjével és Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban egyértelmű
Kiemelt figyelmet kell szentelni az uniós piac védelmének, a harmadik országokból származó import ugyanis nem élvezhet előnyt az EU-ban megtermelt árukkal szemben. Az uniós döntéshozatal során a versenyképességi szempontokat és az élelmiszerellátás stratégiai szerepét kiemelten kell kezelni. Ukrajna felvétele kapcsán számításba kell venni a csatlakozás várható hatásait. A legfontosabb, hogy az uniós döntéshozók ne ideológiai alapon, hanem szakmai szempontok alapján döntsenek az európai mezőgazdaság jövőjéről! A NAK és a MAGOSZ teljes mellszélességgel kiáll a magyar gazdák és az európai élelmiszertermelés megőrzése mellett. Újságíró kérdésre válaszolva elhangzott: a magyar gazdák a száj- és körömfájás betegség mielőbbi felszámolása érdekében érdemi segítséget várnak az Európai Uniótól.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
Európai Központi Bank: a vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai…
Tovább olvasom >AM: a fenntartható vízgazdálkodás az innovatív mezőgazdaság alapja
A klímaváltozás hatásai, az egyre gyakoribb aszályos időszakok és a…
Tovább olvasom >Új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak a Magyar Államkincstár
A Magyar Államkincstár új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új törvényjavaslat védené a hagyományos pénztárakat a nagy üzletekben
A Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője, Simicskó István olyan törvénymódosítást kezdeményezett, amely…
Tovább olvasom >Itthon csak importban fogy a bio – kitörési pont lehet a közétkeztetés
Bár a bioélelmiszerek hazai kiskereskedelmi forgalma dinamikusan nő, még mindig…
Tovább olvasom >Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására
Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot:…
Tovább olvasom >