Rengeteg francia jelentkezett mezőgazdasági idénymunkásnak
Sikeresnek bizonyult a francia mezőgazdasági miniszter felhívása, amely a koronavírus-járvány miatt kényszerszabadságon lévő és tétlenné vált embereket arra kérte, hogy „menjenek ki a földekre dolgozni”, ezzel segítve az idénymunkások nélkül maradt mezőgazdaságot. A kampánynak köszönhetően néhány nap alatt 207 ezer önkéntes jelentkezett – értesült a Le Journal du Dimanche (JDD) című hetilap.
Didier Guillaume mezőgazdasági miniszter március 24-én arra kérte a tétlenségre kényszerült emberektől, hogy „csatlakozzanak a francia mezőgazdaság nagy hadseregéhez”, amely munkaerőhiánytól szenved.
„Kétszázezer közvetlen munkahely áll jelenleg rendelkezésre a külföldi munkaerőtől megfosztott mezőgazdaságban, amelyet általában a földeken alkalmaznak” – mondta a tárcavezető a BFM hírtelevízióban. A mezőgazdasági miniszter a több millió munkanélkülihez, illetve ahhoz a több százezer franciához szólt, akik a járvány terjedése miatt bevezetett korlátozások következtében kényszerszabadságon vannak, s a kijárási tilalmak miatt nem hagyhatják el az otthonaikat. Példaként említette a vendéglátásban, a turizmusban és a szolgáltatásban dolgozókat.
A tárcavezető felhívása a francia hírtelevíziókban hatalmas zavart keltett, egy nappal azután, hogy a kormány a kijárási tilalmak szigorításáról döntött, és a hivatalos kormánykommunikáció hetek óta arra kér mindenkit, hogy maradjon az otthonában. A kérést azonban az agrárszervezetek is népszerűsítették, így az első nap mintegy 13 ezren, két nappal később már 40 ezren, vasárnapig pedig 207 ezren iratkoztak fel arra a platformra, amelyen az agrárium munkáltatói és a munkavállalói találhatnak egymásra.
A francia közrádió ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a gazdák közül csak 3 ezren jelentkeztek, miután sokan nem szívesen alkalmaznak tapasztalatlan munkaerőt.
„Rengetegen telefonáltak olyanok, akiknek semmi köze az agráriumhoz. Például egy nagyon kedves, jó szándékú nő, aki a divatszakmában dolgozik, de most nincs munkája. Szeretne vidékre jönni, mert Párizsban unatkozik, de hát pont ilyenekre nincs szükségünk” – mondta Emmanuel Martin, egy dél-franciaországi epertermelő. „Olyan embereket szeretnék, akiknek van tapasztalata az agrármunkában” – tette hozzá. A gazdának legalább egy tucat szezonmunkásra lenne szüksége idén, de nem szívesen kezdi el a begyűjtést olyan önkéntesekkel, akiket nem ismer. Elsősorban attól tart, hogy a kijárási korlátozások feloldásakor az emberek vissza akarnak majd térni az eredeti munkájukhoz, miközben neki legalább másfél hónapra szüksége lenne rájuk. Az epertermelő ezért inkább helyi szinten próbál meg olyan, az építőiparban dolgozó külföldi vendégmunkásokat találni, akik Franciaországban ragadtak a korlátozások bevezetésekor.
A francia gazdaság évtizedek óta több ezer külföldi idénymunkást alkalmaz a földeken, akik a karanténszabályok és a határlezárások miatt idén nem jöhetnek Franciaországba. (Venczel Katalin, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >