Több mint 1000 milliárd dollárt bukhat idén a világgazdaság
Miközben a kínai gazdasági növekedést keményen lehúzzák majd a koronavírus hatásai, az Oxford Economics elemzői szerint az egész világgazdaság akár 1000 milliárd dollár fölötti károkat szenvedhet el a járvány miatt – írja az origo.
A kínai GDP növekedése idén már csak 5,4 százalékos lehet a tavalyi 6 százalék után. A gyengülés pedig elsősorban a koronavírus hatásainak tudható be – mondják az Oxford Economics elemzői.
A szervezet két modellt vázolt föl, amikor megkísérelte felmérni a lehetséges következményeket. Az első forgatókönyv szerint a járvány széles körben csupán Ázsiát érinti, aminek következtében a globális GDP 400 milliárd dollárral (0,5 százalékkal) csökken ebben az évben.
A második, ennél súlyosabb forgatókönyv szerint a járvány ennél szélesebb körben terjed el, az ázsiai feldolgozóipar megroppanása pedig világszerte keményen érezteti a hatásait. Ebben az esetben a globális GDP 1100 milliárd dolláros süllyedést (1,3 százalék) könyvelhetne el.
Összevetésképpen, egy ilyen kiesés nagyjából azt jelentené, mintha Indonézia teljes éves gazdasági teljesítménye kiesne a globális összképből – Indonézia a világ 16. legnagyobb gazdasága.
Az elemzők szerint a legnagyobb gyengülést a fogyasztói javak piaca és a turizmus szenvedheti el, de számolni kell az áttételes pénzügyi piaci, illetve befektetési hatásokkal is.
Mindazonáltal az Oxford Economics továbbra is úgy számol, hogy az igazán súlyos hatások elsősorban csak Kínát érintik majd, de ettől még – rövid távon – számolni kell világgazdasági hatásokkal is. A globális GDP-növekedés ennek eredményeként 0,2 százalékponttal maradhat el a korábban a várttól. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Rettegnek a kereskedelmi háborútól a cégvezetők
A globális üzleti szektor szereplőinek csaknem kétharmada tartja igen komoly…
Tovább olvasom >Gyors növekedés előtt áll az online és diszkont élelmiszer-kereskedelem
Az online és diszkont élelmiszer-kereskedelmi csatornák fogják várhatóan a leggyorsabb…
Tovább olvasom >A német kivitel 1,6 százalékkal, a behozatal 6,2 százalékkal esett az idei első fél évben
Csökkent Németország kivitele és behozatala az idei első hat hónapban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >