Több mint 10 éves csúcson a magyar M&A piac – EY-elemzés
Az elmúlt 12 év legaktívabb időszakát élte meg tavaly a hazai tranzakciós piac – derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő friss jelentéséből. Az ügyletek száma és becsült értéke is nőtt az előző évhez képest Magyarországon. A legvonzóbb befektetési célpont a technológiai szektor maradt.

A hazai M&A-piac becsült mérete is jelentősen, 27 százalékkal bővült dollárban
Az előző év során 137 tranzakciót hoztak nyilvánosságra Magyarországon, összesen 5,88 milliárd dollár értékben. Az ügyletek száma tavaly öttel nőtt, együttes értékük 34 százalékkal emelkedett a 2021-ben összesen 4,64 milliárd dollárt eredményező 132 bejelentéshez képest. A hazai M&A-piac becsült mérete is jelentősen, 27 százalékkal bővült dollárban.
A magyar piacot 2022-ben is a belföldi tranzakciók határozták meg (42%) az EY elemzése szerint. A hazai cégek külföldi befektetéseinek aránya lényegében nem változott. A vállalatok leggyakrabban Lengyelországban (6), Horvátországban (4), Németországban, Romániában és Szlovéniában (3-3) fektettek be. A Magyarországon beruházó társaságok közül az Egyesült Államok (6), az Egyesült Királyság (5), Franciaország (4), valamint Csehország és Hollandia (3-3) szerepelnek az élen.
„Az elmúlt időszakban számos tényező, mint az ellátási láncok zavarai, a háború, az infláció, a változó kamatkörnyezet és az energiaválság lassította a növekedést. Ahogyan azt az eredmények is igazolják, számos társaság a tranzakciókban találta meg a kiutat a fejlődéshez”
– emelte ki Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója.
A tranzakciók számát tekintve a legvonzóbb szektor 2022-ben is a technológia (36) volt, amelyet az ingatlan (15), az energia (12) és a gyártó (10) ágazatok követtek. A korábbi trendekkel összhangban 2022-ben is a stratégiai befektetők voltak túlnyomó többségben, arányuk elérte a 73 százalékot.
„A vállalatokat jelenleg leginkább a hatékonyság növelése és a kockázatok kezelése készteti új üzletrészek megszerzésére. A makropiaci környezet azoknak a társaságoknak kedvez, amelyek megfelelő tartalékokkal, forrásokkal rendelkeznek és a tőkepiaci lehetőségek végiggondolásával készülnek a felvásárlásra; a tranzakciók finanszírozásához ugyanis a mostani kamatkörnyezetben már nehezebb hitelt kapni”
– hangsúlyozta dr. Vaszari Péter, az EY stratégiai és tranzakciós tanácsadással foglalkozó területének partnere.
Kapcsolódó cikkeink
Tavaszi átalakulás az állami támogatások egy fontos rendszerében: így változhatnak a szabályok
Jelentős változáson mehet keresztül idén tavasszal az egyedi kormánydöntés alapján…
Tovább olvasom >NAV-ellenőrzések 2025: ki kerül a fókuszba?
A bizalmi vagyonkezelők, az élelmiszeripari vállalkozások transzferárazása és a globális…
Tovább olvasom >Mindent elhisznek a fiatalok a gépnek
Az EY, a Microsoft és a TeachAI tanulmánya szerint a…
Tovább olvasom >További cikkeink
A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Megnövelt kapacitással segíti a húsvéti visszaváltást a MOHU
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog, így…
Tovább olvasom >