Több dolgot tud venni a pénzéből a nyugdíjas a boltban, mint 2016-ban
A KSH adatai szerint az öregségi nyugdíj átlagos összege 2024 márciusában 231 495 forintra emelkedett. A Pénzcentrum kiszámította, hogy ebből az összegből az áprilisi árak mellett egy átlagos magyar nyugdíjas hány darabot vagy kilogrammot tudna vásárolni különböző élelmiszerekből. Az eredmények vegyesek: míg a zsemle, tojás, tej, párizsi, alma, és kristálycukor áraiban pozitív változást tapasztaltunk, addig a burgonya, liszt, sertéscomb és a csirke ára emelkedett, ami csökkentette a vásárolható mennyiséget.
2024 áprilisában, több mint egy év után, ismét gyorsult az infláció Magyarországon, a márciusi 3,6 százalékos fogyasztóiár-index 3,7 százalékra nőtt – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Különösen az élelmiszerek árindexe mutatott jelentős növekedést: márciusi 0,7 százalékról áprilisban 1 százalékra emelkedett. Ezek az adatok annak fényében különösen fontosak, hogy láthassuk: a nyugdíjasok vásárlóereje milyen mértékben változik az infláció és az áremelkedések hatására.
A lakosság különböző rétegeit tekintve az alacsony jövedelmű és a három és több gyerekes háztartások fogyasztóiár-indexe még csökkent áprilisban, míg a közepes jövedelmű és a nyugdíjas háztartások esetében nőtt, a magas jövedelmű háztartások esetében pedig stagnált az árindex:
- nyugdíjasok: 3,6% → 3,7%,
- alacsony jövedelmű háztartások: 3,0% → 2,9%,
- a közepes jövedelmű háztartások: 3,3% → 3,4%,
- a három és több gyerekes háztartások: 3,3% →3,2%,
- magas jövedelmű háztartások: 4,4% → 4,4%.
Mint kiderült, a zsemlének nem változott a fogyasztói átlagára – az változatlanul 66 forint volt. Ennek következtében a márciusi 3 504 darabbal szemben áprilisban valamivel többet, egészen pontosan 3 508 darabot tudott volna belőle megvásárolni egy átlagos nyugdíjas. A tojás darabára minimálisan csökkent is áprilisra (73 → 72 forint), így ebből a korábbi 3 168 darabbal szemben ezúttal 3 215 darabra futotta volna.
A 2,8 százalékos pasztőrözött tej átlagára is csökkent márciushoz viszonyítva (450 → 440 forint/liter), így áprilisban ebből a termékből 526 litert tudtunk volna megvásárolni, szemben a korábbi 514 literrel. A párizsi ára 2 750 forintról 2 700 forintra csökkent ezúttal, így ennek a terméknek az esetében is emelkedett a hazavihető mennyiség (84 → 86 kg).
Ugyanakkor a burgonya átlagára 415 forintról 424 forintra emelkedett, ennek következtében pedig 557 kilóról 546 kilóra csökkent a megvásárolható mennyiség. Az alma ára stagnált viszont (536 forint/kg), így a korábbi 431 kilónál minimálisan többet, 432 kilót tudott volna megvásárolni a magyar átlagnyugdíjas.
A liszt átlagára 176 forintról 178 forintra emelkedett, így a korábbi 1 314 kiló helyett áprilisban csak 1 301 kilóra futotta volna az átlagnyugdíj összegéből. Ezzel szemben a kristálycukor ára csökkent (365 → 361 forint/kg), így ebből a termékből 641 kilót tudtunk volna hazavinni a korábbi 634 kiló helyett – mutat rá a Pénzcentrum, grafikonokkal együtt itt olvashatja el a teljes cikket.
Kapcsolódó cikkeink
Így emelné a jövedelmek vásárlóerejét a kormány
A kamatmentes munkáshitel 2025 januárjától lesz igényelhető, megkezdődött a hitelkonstrukció…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >