Uniós védővám drágítja az amerikai termékeket
Az amerikai árukat importáló hazai cégeknek a 25 százalékos uniós védővám ellenére semmiféle pluszbevallást, dokumentumot nem kell benyújtaniuk, a vámkezelés során viszont magasabb összegű vámterhet kell kifizetniük – írja a Világgazdaság Online.
Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok kereskedelmi háborúja miatt nem nő a hazai cégek vámadminisztrációs terhe. Leopold Róbert, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőr őrnagya, vám- és jövedéki szóvivője a Világgazdaságnak elmondta: nyolcjegyű vámtarifaszámok jelzik az EU ominózus, múlt pénteki végrehajtási rendeletének mellékletében, hogy egy-egy megjelölt termékcsoportban pontosan mely amerikai árukra szabtak ki 25 százalékos kiegészítő vámot. A termékcsoportok között találhatók gabona-, zöldségfélék, gyümölcsök, alkoholos italok, ecet-, dohányáruk, illatszerek, szépség- vagy testápoló készítmények, de kötött ruházati cikkek, használt ruhák, valamint vas-, acél- és alumíniumáruk, hajók, illetve játékok, játékszerek és sporteszközök is, csaknem 3 milliárd eurónyi értékben.
A NAV szóvivője hangsúlyozta: az amerikai árukat importáló hazai cégeknek semmiféle pluszbevallást, dokumentumot nem kell benyújtaniuk, ugyanakkor a vámkezelés szokásos eljárása során már magasabb összegű vámterhet kell kifizetniük.
Az EU-n kívüli, úgynevezett harmadik országgal bonyolított kereskedelem során, például az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott export- vagy importforgalomban eddig is voltak vámadminisztrációs eljárási szabályok – jelezte a Világgazdaságnak Falcsik István ügyvéd, az RSM Hungary Zrt. vám-, jövedéki és termékdíj-tanácsadási üzletágvezetője.
Így az onnan érkező árukra bejelentési és bemutatási kötelezettség van érvényben, a vámeljárás jogszabályai szerint bizonyos feltételek határozzák meg, például az áru vámtarifális besorolása vagy származási helye, hogy kell-e, illetve milyen mértékű vámot kell fizetni, és azt is, hogy a termék behozatala engedélyköteles-e, avagy sem. Falcsik István hangsúlyozta: a termékbesorolás alapján nemcsak vámot kell fizetni, hanem ha például Magyarországon kívánják vámjogi szabadforgalomba helyezni az adott árut, akkor az importra vonatkozó 27 százalékos általános forgalmi adót is le kell róni utána, amelyet bizonyos esetekben levonhatnak a vállalkozások. Az RSM vámszakértője jelezte: az USA-ból érkező egyes árucsoportok esetében a befizetendő vámterhek növekednek a múlt heti intézkedés miatt, de a vámadminisztrációs teendők nem. (vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Tojásvám Amerikában: újabb drágulási hullám jöhet az élelmiszerpiacon
Donald Trump újabb vámintézkedései az amerikai mezőgazdasági szektor egyik legérzékenyebb…
Tovább olvasom >Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet
Kedden hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely véget vethet…
Tovább olvasom >NAV-ellenőrzések 2025: ki kerül a fókuszba?
A bizalmi vagyonkezelők, az élelmiszeripari vállalkozások transzferárazása és a globális…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >