Több a nanoműanyag az ásványvizekben, mint eddig hittük
Egy friss tanulmány szerint a boltokban kapható palackozott víz sokkal több műanyagot tartalmazhat, mint korábban gondoltuk. Az apró, nanoméretű műanyagrészecskék, amelyek a vizet szennyezik, akár 10-szer, 100-szor több is lehet, mint amit eddig becsültünk. A nanoméretű műanyagok képesek behatolni a szervezet sejtjeibe, és bár a hosszú távú hatásairól még keveset tudunk, a szakértők szerint valószínűleg károsak az egészségére.
A kutatások során egy liter palackozott víz átlagosan 240 ezer műanyagrészecskét tartalmaz, amelyeket mikroszkóp alatt sem láthatunk. A részecskék 90%-át nano-, a többit pedig mikroműanyagként azonosították. A kutatók szerint az emberi egészségre nézve legaggasztóbb típus a nanoplasztik, mivel ezek a részecskék akár a főbb szervek sejtjeibe is behatolhatnak.
Az eredmények alapján a szakértők azt tanácsolják, hogy az emberek csökkentsék a műanyaggal való érintkezést, beleértve a palackozott vizet is. Csapvizet inni, lehetőleg üveg- vagy rozsdamentes acél edényből, segíthet minimalizálni a műanyagokkal való kitettséget. Ez a tanács kiterjed más műanyagba csomagolt élelmiszerekre és italokra is.
A tanulmány szerint egy liter víz átlagosan 110 ezer – 370 ezer műanyagdarabkát tartalmaz, három népszerű, az Egyesült Államokban forgalmazott vízmárkában. Az új technológia, amelyet a kutatók alkalmaztak, lehetővé teszi a szakemberek számára, hogy azonosítsák azokat a nanorészecskéket, amelyek nem tartoznak az eddig vizsgált hét fő műanyagtípus közé.
A mikro- és nanoműanyagok széles körben jelen vannak az életünkben, és mivel a kutatások nagyrészt még csak most kezdődtek el, a lehetséges egészségügyi kockázatokról még sok mindent nem tudunk. A csecsemők és kisgyermekek különösen érzékenyek lehetnek a toxikus expozíciókra, és ezért a szakértők óvatosságra intik a palackozott víz és egyéb műanyagcsomagolt termékek fogyasztásában. Az új kutatási eredmények reményt adnak arra, hogy a jövőben jobban megérthetjük a mikroműanyagok egészségügyi hatásait és kockázatait.
Kapcsolódó cikkeink
Önálló vállalkozásba szervezi víz- és prémiumital-üzletágát a Nestlé
A jövő év elejétől globálisan önálló vállalkozásba szervezi víz- és…
Tovább olvasom >Elhanyagolt népbetegség: évente egy kisvárosnyi magyart veszítünk el a diabétesz miatt
A cukorbetegség az elmúlt évtizedekben valódi népegészségügyi problémává vált, hiszen…
Tovább olvasom >6-os pakk, 2024 – A nap képe
A kanadai sziklagleccserből származó Rök víz arculatához a fenntarthatóság gondolata…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >