Tízezer tonnánál is több műanyagot kell jövőre helyettesíteni a csomagolószakma érdekképviselete szerint
Éves szinten több mint tízezer tonnányi terméket érinthet az egyszer használatos műanyagok küszöbön álló magyarországi tilalma – hívta fel a figyelmet a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ).
A csomagolószakma érdekképviselete szerint a száműzendő anyagok egy részének van megfelelő alternatívája.
A szervezet az MTI-hez eljuttatott közleményében emlékeztetett, hogy szerdán kezdhet tárgyalni az Országgyűlés az egyes egyszer használatos műanyagok betiltását célzó törvényjavaslatról, amely szerint Magyarországon 2021. január 1-től tilos lenne egyebek mellett az eldobható műanyag étkezési eszközök, valamint a könnyű és nagyon könnyű, ezen belül a biológiailag lebomló műanyagból készült szatyrok forgalomba hozatala.
A Magyarországon évente forgalomban lévő 350 ezer tonnányi műanyag csomagolás 2-3 százalékát érintené a tilalom, ha azt a most ismertté vált formájában vezetik be. Ez évi 7-9 ezer tonna, de a koronavírus-járvány miatt gyakoribb lett az ételkiszállítás és több műanyag zacskó is fogy, ezért 2020 végére ez a mennyiség akár 10 ezer tonna fölé is nőhet – véli a közlemény szerint Nagy Miklós, a CSAOSZ főtitkára.
Hozzátette: az oxidatív úton lebomló műanyagok, valamint a polisztirol alapú ételdobozok, étkezési eszközök tilalma ellen a szakma sem emel kifogást, mert ezeknek léteznek optimális helyettesítői.
A súlyosan környezetterhelő műanyagok kiváltása 90 százalékban papírral, kisebb részben pedig komposztálható műanyaggal történik – mutatott rá Markos András, a Hesse Trade Kft. ügyvezetője. A szigorodó szabályoknak megfelelő gyártósorokat forgalmazó cégnél az előbbiben látják a megoldást, berendezéseik újrahasznosított hulladékpapírból is képesek olyan csomagolásokat és evőeszközöket előállítani, amelyek újrahasznosíthatók.
A közleményben felidézték azt is, hogy a törvénytervezet ismertetésekor Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára elmondta, a tiltás körébe vont termékeket gyártó cégeknek 2020-tól évente 5 milliárd forintot biztosítanának technológiaváltásra, gépek beszerzésére.
A javaslat elfogadása esetén az azonnali, új megoldásokra szoruló szektorok között a CSAOSZ főtitkára példaként a gyorsétkeztetést, az étel-házhozszállítást, a cateringet, az italautomata üzemeltetést, a kiskereskedelmet említette. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az employer branding és a csomagolástechnika új korszaka az Sz. Variánsnál
Az ipari digitalizáció nem csupán gépekben, hanem a gondolkodásmódban is…
Tovább olvasom >Megnövelten hőálló PET-csomagolóanyagot fejlesztett a Pro Form Kft. és a Műegyetem
Közösen fejlesztett megnövelt hőállóságú PET-csomagolóanyagot a Pro-Form Ipari és Kereskedelmi…
Tovább olvasom >Új, innovatív növényvédőszer csomagolás a Syngentától
A Syngenta 2019-ben csatlakozott ahhoz a széleskörű iparági összefogáshoz, mely…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >