Tízezer butikos került nehéz helyzetbe
A kormány rendelkezzen a vásárlók által a veszélyhelyzetben nem látogatható kereskedelmi egységek bezárásáról – ezt szeretné elérni a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ). A plázákban és a bevásárlóközpontokban országszerte tízezres nagyságrendben üzemelnek olyan kereskedelmi egységek, amelyeket a bérleti szerződések értelmében még ma is nyitva kell tartani – olvasható a vg-hu-n.
Fotó: vg.hu, Zantleitner Ingrid / Komárom-Esztergom Megyei 24 Óra
Ezeknek a kormányzati akciótervekben szereplő passzusok egyelőre nem nyújtanak segítséget – mondta a Világgazdaságnak Neubauer Katalin, a szervezet főtitkára. Példaként említette, hogy a Herbária, a Heavy Tools és a Budmil boltok már most nagyon nehéz helyzetben vannak, mivel a plázákban lévő „vevőmágnesek”, mint például a Zara, a H&M és a C&A, zárva tartanak. A bérleti díjak többsége ráadásul euróalapú, a forint árfolyamának romlása alapból 10 százalékos díjnövekedést okoz az üzleteknek.
Országosan 123 bevásárlóközpont működik Magyarországon, ezekből 38 Budapesten, 85 vidéken.
Az ezekben lévő üzletek forgalma a koronavírus-járvány miatt nullára csökkent, viszont az üzletházak üzemeltetői a bérleti díjtól és az egyéb költségektől addig nem tekintenek el, amíg a kormány el nem rendeli a március 28-tól nem látogatható kereskedelmi egységek bezárását. Az MNKSZ főtitkára jelezte, hogy a bevásárlóközpontok tevékenységének felfüggesztését több európai országban már alkalmazzák. „A bérbeadók hozzáállása nem egységes. Vannak olyanok, akik hajlandók tárgyalni a bérlőikkel a bérleti díj és a közös költség fizetési ütemezéséről, de nem ez a jellemző.” (vg.hu, Koncsek Rita)
Kapcsolódó cikkeink
Felgyorsult a kéknyelv-betegség terjedése Hollandiában
Hollandiában megugrott a kérődző állatokat megtámadó kéknyelv-betegség eseteinek száma –…
Tovább olvasom >Uniós bíróság: a biztosítóknak vissza kell téríteniük a koronavírus-járvány miatt lemondott szervezett utazások árát
A csődbe ment utazási irodák biztosítóinak vissza kell téríteniük azoknak…
Tovább olvasom >Ezekért a termékekért rohamoznák meg a boltokat, ha jönne egy katasztrófa
A koronavírus-járvány tanulsága alapján fontos felkészülni a váratlan eseményekre, legyen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >