Tizenöt tonna árut koboztak el a nagybani piac ellenőrzése során
A budapesti nagybani piac ellenőrzése során -, amelyet szerdáról csütörtökre virradó éjszaka végzett különböző hatóságokat képviselő mintegy 90 hatósági személy – mintegy 15 tonna zöldséget és gyümölcsöt foglaltak le az ellenőrök – mondta Helik Ferenc, a Pest megyei kormányhivatal igazgató főállatorvosa csütörtökön Budapesten Sajtótájékoztatón.
Hozzátette: az élelmiszerlánc-felügyeletért és biztonságért felelős szakemberek 31 vállalkozást ellenőriztek, és hét esetben kellett intézkedniük. Lefoglaltak 2 tonna nektarint, 12 tonna görögdinnyét kivontak a forgalomból az eljáró növény- és talajvédelmi igazgatóság munkatársai, továbbá még fél-fél tonna paprikát és paradicsomot is lefoglaltak. A lefoglalt árukat megsemmisítették.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára közölte: az akció annak az ellenőrzéssorozatnak a kezdete, amellyel a nagybani piacot meg kívánják tisztítani azoktól a nepperektől és viszonteladóktól, akik semmi mást nem tesznek, mint, hogy beülve az őstermelők közé egyrészt áron alul vásárolják fel a termékeket a becsületes magyar vidéki termelőktől, másrészt átcsomagolt külföldi eredetű terméket értékesítenek magyarként.
Az államtitkár hangsúlyozta, az átfogó ellenőrzés a fővároson kívül az egész ország területére kiterjed. Rendet kívánnak teremteni a nagybani zöldség- és gyümölcskereskedelem területén annak érdekében, hogy megszűnjön a bizonytalan eredetű áruk forgalma, és a jogszabályok betartásával történjen a kereskedelem, az árusítás.
Helik Ferenc az ellenőrzés részleteiről elmondta még azt is: a várható bírság összege előreláthatólag meghaladja majd a 3 millió forintot. A lefoglalt és megsemmisített áru értéke pedig elérte az 1,2 millió forintot. Bognár Lajos, a VM élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára mindehhez hozzátette: az ellenőrzésekkel a magyar áruk versenyképességét is javítani szeretnék.
Pócs János (Fidesz) országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy az ellenőrzés nem a becsületes termelők és kereskedők ellen irányul, hanem éppen az ő érdekeik védelmét szolgálja, ugyanúgy, ahogyan a fogyasztókét is. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >