Tízből hét fiatal dolgozna külföldön
A külföldi munkatapasztalattal nem rendelkező magyarok fele nyitott arra, hogy másik országban dolgozzon, a fiatalok körében pedig ez az arány még magasabb. A legtöbben elsősorban európai országokat céloznának meg. A legnagyobb visszatartó erőt a kinti munkavállalástól azonban a családi okok mellett a nyelvi akadályok jelentik – derül ki a Profession.hu friss kutatásából.

Azok, akik nyitottak lennének külföldi munkavállalásra, az európai országokat részesítik előnyben leginkább (90%), ezek közül is sorrendben Ausztria (65%), Németország (48%), Svájc (47%), Spanyolország (46%) és Olaszország (42%) a legnépszerűbbek. Az Európán kívüli helyszínek közül legtöbben észak-amerikai (31%) és ausztráliai (30%) lokációkat választanának.
A fiatalok nyitottabbak
Ahogy a munkahelyváltással, úgy a külföldi munkavállalással kapcsolatban is nyitottabbak a Z generáció tagjai, mint a náluk idősebbek.
„A felmérés rámutatott, hogy míg a teljes csoportot vizsgálva tízből öt munkavállaló lenne hajlandó külföldön dolgozni, addig a fiatalokra – a 18 és 29 év közöttiekre – szűkítve már tízből hét az arány. A náluk idősebbek esetében már kevéssé gyakori a nyitottság ezen a téren: a 30-39 éveseknél ez az arány tízből öt, a 40-49 éves korosztálynál pedig tízből négy. Az átlagnál jobban érdeklődnek a hasonló lehetőségek iránt a Budapesten dolgozók is, estükben tízből hat megkérdezettnél jöhet szóba az országon kívüli munkavállalás”
– mondta Dencső Blanka, a Profession.hu piackutatási és üzletfejlesztési szakértője.
A külföldi munkatapasztalattal nem rendelkező dolgozók jelentős része támaszkodna ismerősi kapcsolataira a kinti munkakeresést illetően: felük igénybe venné a már külföldön dolgozó rokonai, barátai segítségét is a munkakereséshez, 36 százalékuk pedig álláskeresési portálon tájékozódna. A meghirdetett külföldi állások száma az utóbbi években folyamatosan növekedett, a Profession.hu-n évente átlagosan több, mint tízezer ilyen lehetőséget tesznek közzé munkaadók.
Ritka, hogy romlanak emiatt az itthoni kapcsolatok
A tapasztalatcsere a magyarok többségének könnyen elérhető: 34 százalékuknak van más országban dolgozó rokona, 42 százalékuknak pedig legalább egy közeli barátja vagy ismerőse helyezkedett el külföldön. Több mint kétharmaduk vélekedett úgy, hogy habár van ilyen módon közvetett tapasztalata kinti munkával, ez mégsem motiválja arra, hogy ő is más országban keressen állást, míg egyharmaduk elgondolkozott a lehetőségen emiatt.
Az itthoni személyes kapcsolatokra általában nincs negatív hatással a távolság a munkavállalók tapasztalatai szerint. A megkérdezettek fele jelezte, hogy nincs hatással a külföldön dolgozó ismerőssel, rokonnal való viszonyukra a távolság, 7 százalék kimondottan pozitív, 30 százalék pedig negatív változásról számolt be ezen a téren.
Címkék: munkavállalás, Profession.hu
Kapcsolódó cikkeink
Hogyan kereshetünk hatékonyan munkát 2025-ben?
A munkaerőpiacon jelenleg több területen is kimagasló az álláshirdetésekre beérkező…
Tovább olvasom >Így alakítja át a munkaerőpiacot az AI-alapú keresés
Az elmúlt években alapvetően változtak meg az emberek információkeresési szokásai:…
Tovább olvasom >Egész évben rendkívül magas az érdeklődés a diákmunkások iránt
A diákmunkák mennyisége az évnek ezen szakaszában, a nyári szezonra…
Tovább olvasom >
Még több cikk hasonló témában >
További cikkeink
A fogyasztói tudatosságnak a pénztárca szab határokat
Egészséges, fenntartható és megfizethető alapanyagokat, élelmiszereket szeretnének a fogyasztók vásárolni,…
Tovább olvasom >Drága falatok – egyre mélyebben kell a pénztárcába nyúlni a húsért
Hiába őrzi népszerűségét a sertéshús a magyar fogyasztók körében, az…
Tovább olvasom >Globális minimumadó: Az amerikai vállalatcsoportok végleg kikerülhetnek a szabályozás alól
Az elmúlt időszakban a globális minimumadó kapcsán izgalmas fejlemények játszódtak…
Tovább olvasom >