Tíz százalékkal emelkedett a nettó kereset
A legalább öt fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél a bejelentett bruttó átlagkeresetek 2010 első két hónapjában 3,7 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 10,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – áll a KSH friss jelentésében.A reálkereset (a fogyasztóiár-index 6,1 százalékos növekedése mellett) döntően a személyijövedelemadó-szabályok változásának, valamint a költségvetési szerveknél foglalkoztatottak 2010. évi eseti keresetkiegészítés januári első része kifizetésének köszönhetően négy százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A versenyszférában így 3,5 százalékkal, a költségvetési szférában 4,9 százalékkal nőtt a reálkereset. Az alkalmazásban állók létszáma 2010. január–februárban átlagosan 2 millió 613 ezer volt.
2010 január–februárban a költségvetési szférában 740 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 777 ezren dolgoztak. Ez a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszámának 2,6 százalékos csökkenését jelentette. A költségvetési szférában a közfoglalkoztatás bővülése miatt 4,5 százalékkal nőtt a létszám, e nélkül számolva 0,7 százalékos a csökkenés. A versenyszférában 5,9 százalékkal dolgoztak kevesebben, mint az előző év azonos időszakában.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 200 200 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 197 900 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 209 100 forintot ért el. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 3,7 százalékkal haladták meg az előző évit. A versenyszférában 4,6 százalékkal, a költségvetés területén pedig 1,6 százalékkal növekedtek az átlagkeresetek az előző év azonos időszakához képest. Jelentősen felülmúlták a versenyszféra keresetnövekedési átlagát, egyebek mellett a kereskedelmi ágazatban is. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) kereset az év első két hónapjában átlagosan három százalékkal nőtt, ebből a versenyszférában dolgozók alapbére 4,9 százalékkal haladta meg az előző év január–februárit.
A költségvetési szférában dolgozók rendszeres bruttó keresete az előző évitől 1,2 százalékkal maradt el, közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig az úgynevezett illetményautomatizmusnak köszönhetően 1,3 százalékos az emelkedés.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset 131 600 forint; (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 95 200 forint, a szellemi foglalkozásúaké 168 400 forint) volt. A nettó kereset így átlagosan 10,3 százalékkal volt magasabb az előző évinél. A versenyszférában 9,8 százalékos, a költségvetési szervezeteknél pedig 11,3 százalékos növekedés jelentkezett.
A 210 200 forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 3,0 százalékkal haladta meg az előző év január–februárit. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 4,7 százaléknak felelt meg.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >