Tíz év alatt duplázott a bruttó átlagkereset
Kevesebb alkalmazott dolgozik a versenyszférában, mint az évtized elején, átlagkeresetük azonban meghaladja a nemzetgazdasági átlagokat– derül ki a KSH elmúlt évtizedet górcső alá vevő kutatásából.
A versenyszférában alkalmazottak száma 2009 végén 1,822 millió fő volt, 3,8 százalékkal kevesebb, mint 2001-ben. A csökkenés szinte egészében 2009-ben következett be, más szóval, a vállalkozások létszámleépítéssel is reagáltak a válság hatásaira.
2002 és 2006 között 55 ezer fővel emelkedett a vállalkozásoknál alkalmazottak száma, 2007-ben stagnált, 2008-ban újabb létszámnövekedés volt (annak az évnek az őszén vált Magyarországon érzékelhetővé a globális válság begyűrűzése), majd a 2009-es "teljes válságévben" már 131 ezer fős mérséklődést regisztrált a statisztikai hivatal.
A kisvállalkozások által foglalkoztatottak aránya a vizsgált időszakban dinamikusan nőtt, a középvállalkozások alkalmazottjainak aránya pedig stagnált. A legtöbb embert változatlanul a nagyvállalatok foglalkoztatják, ám a 2001-es 49 százalékos arány helyett 2009-ben már csupán az összes versenyszférabeli alkalmazott 41 százalékát szívták fel.
A bruttó bérek összege viszont az elmúlt nyolc évben a versenyszférában egyedül 2009-ben haladta meg – minimális mértékben, 0,2 százalékkal – a nemzetgazdaság átlagát, a többi évben elmaradt attól. A szellemi munkakörben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 2,2–2,3-szerese volt a fizikai dolgozókénak.
A Merces által készített felmérésben az elmúlt egy évben a résztvevők átlagjövedelme 209 ezer forint volt, míg a fizetések medián értéke 180 ezer forint – írja a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >