Tiltakoznak a francia gazdák a legnépszerűbb gyomirtó tervezett betiltása ellen
Mintegy háromszáz francia gazda útlezárással tiltakozott pénteken Párizsban a Champs-Elysées sugárúton a glifozát hatónyagú gyomirtók tervezett betiltása ellen, amelyre Emmanuel Macron államfő még a választási kampányban tett ígéretet.
A gazdák a legnagyobb agrárszervezet, az FNSA felhívására szénával szórták tele a sugárút egyik legforgalmasabb kereszteződését, amire feketébe öltözve lefeküdtek, és „Macron megöli a gazdákat” feliratú táblát tartottak a magasba.
A FNSA hattagú delegációját délelőtt fogadta az államfő mezőgazdasági tanácsadója, Audrey Bourolleau.
„Megosztották velünk az aggodalmukat a növényvédők kivezetésének menetrendjéről, ami az elnök választási ígérete volt” – írta közleményében az elnöki hivatal a találkozóról. „Az álláspontok nem változtak, a kampányígéret megmarad, de módszeresen és párbeszéddel, nem egyik napról a másikra hajtjuk végre” – tette hozzá az Elysée-palota.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatási ügynöksége 2015 márciusában a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta a világ egyik legnépszerűbb – és az Egyesült Államokban a legtöbbet használt – gyomirtóját, a glizofátot.
A glifozát használata engedélyezésének kivizsgálására létrejött uniós bizottság 2016 júniusban elvetette az Európai Bizottság javaslatát, amely eredetileg 15 évvel hosszabbította volna meg a gyomirtó szer európai használatának engedélyét, majd tagországi ellenállásra 18 hónapos, 2017 decemberéig szóló meghosszabbításra tett javaslatot. A további, az Európai Bizottság által ajánlott tízéves hosszabbításról októberben szavaznak a tagállamok, és Franciaország már előzetesen jelezte, hogy nem fogja támogatni a hosszabbítást.
Ez a döntés váltotta ki a gazdák egy részének tiltakozását, akiket Nicolas Hulot környezetvédelmi miniszter személyesen próbált meg a tüntetés helyszínén meggyőzni.
„Az egyetlen üzenet, amit ma délelőtt mondani szeretnék: nem vagyok dogmatikus és nem azért vagyok itt, hogy keresztbe tegyek a mezőgazdaságnak” – fogalmazott a tárcavezető. „A legnagyobb tévedés az lenne a részemről, ha nem hallgatnám, nem fogadnám önöket, nem kezdeményeznék párbeszédet, amelynek addig kell tartania, amíg nem találunk mindenkinek megfelelő megoldást” – tette hozzá.
Emmanuel Macron az elnökválasztási kampányban arra tett ígéretét, hogy fokozatosan betiltja az egészségre és a biodiverzitásra veszélyes növényvédő szereket. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
65 százalékkal több növényvédő szert vásároltak a gazdák
A növényvédő szerek esetében a 2024. IV–VI. havi adatok alapján…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság tíz évvel meghosszabbítja a glifozát engedélyét
Az Európai Bizottság tíz évvel meghosszabbítja a glifozát tartalmú növényvédő…
Tovább olvasom >Szóvivő: az Európai Bizottság tíz évvel meghosszabbítaná a glifozát engedélyét
Az Európai Bizottság a glifozát tartalmú növényvédő szerek Európai Unión…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >