Tesco a fogyatékossággal élő emberekért

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 12. 03. 11:38

A fogyatékossággal élő emberek december 3-i világnapja alkalmából a Tesco idén jelelő Mikulással is készült a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ) közösen indított pályázat keretében. A felhívás szerint a gyerekek rövid videóban üzenhették meg kívánságaikat a nagy szakállúnak, aki a szerencsés nyerteseket december 5-én személyesen várja ajándékkal a Tescóban. Az áruházlánc egész évben támogatja a fogyatékossággal élő embereket: a megváltozott munkaképességű jelöltekre (MMK) szabott toborzást alkalmaz, több száz MMK kollégája számára pedig rugalmas munkavégzési lehetőséget és befogadó munkakörnyezetet biztosít.

Az Európai Tanács 2022-es adatai alapján hazánkban jelenleg a lakosság 22,3 százaléka él fogyatékossággal. A fogyatékos emberek világnapja 1992 óta évről évre az ő problémáikra irányítja a figyelmet, hogy ne maradjanak magukra a nehézségeikkel, és ne szigetelődjenek el a társadalmon belül. Ez a nap egyben lehetőség arra is, hogy az érintett személyek képességeire hívjuk fel a társadalom figyelmét, és ne a hiány, a deficit legyen a fókusz. A Tesco napokban kiadott, negyedik Sokszínűségi jelentése szerint a vállalat munkatársainak 5,4 százaléka megváltozott munkaképességű (MMK), a fogyatékossággal élő kollégák aránya az áruházakban dolgozókon belül pedig eléri a 6,3 százalékot. Befogadó munkáltatóként a Tesco több kezdeményezéssel, illetve jó gyakorlattal gondoskodik arról, hogy minden munkatársa megbecsült és értékes tagja legyen a közösségnek.

„Az, hogy valaki megváltozott munkaképességű, nem teszi őt se többé, se kevesebbé. Egyszerűen csak olyan egyedi tulajdonsága kollégáinknak, amelyre büszkék vagyunk. Az MMK kollégák integrálása során nagy hangsúlyt fektetünk a belső elfogadtatásra. Idén áruházvezetőink félnapos érzékenyítő tréningen vettek részt, ahol a KézenFogva Alapítvány segítségével megismerkedtek többek között látássérült, hallássérült, autista és intellektuális fogyatékossággal élő munkavállalókkal. Fontosnak tartottuk ugyanis, hogy maguk győződjenek meg arról, hogy a megváltozott munkaképességű kollégák is értékes munkát végeznek. A hatékonyságra fókuszáló kereskedelemben ugyanis a vezetők számára lényeges, hogy ne érezzék úgy, mintha lemondanának valamiről azáltal, hogy MMK munkavállalókat foglalkoztatnak. Ehhez azonban precíz előkészítés is szükséges annak érdekében, hogy vezetőink nap mint nap képviseljék a tréningen tanultakat a boltokban, munkatársaikban is erősítve a szemléletet”

– mondta Túróczi Norbert, a Tesco-Global Zrt. HR-vezetője.

A fogyatékossággal élő emberek foglalkoztatása a Tescónál nem csupán egy társadalmi felelősségvállalási projekt. Az áruházlánc a KézenFogva Alapítvánnyal, a Diverzitás Alapítvánnyal, a Motiváció Alapítvánnyal és a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ) együttműködésben hirdeti meg a potenciális MMK pályázókhoz igazított feladatokat tartalmazó nyitott pozícióit, és azokat a jelölt képességei alapján testre szabja. Az álláshirdetések szövegét pedig a Textio eszközzel lektorálja, amely ellenőrzi a munkaköri leírásokban használt nyelvezetet és segít abban, hogy a megfogalmazás befogadó legyen.

„Fogyatékossággal élő kollégáink gyakorlatilag bármilyen feladatot el tudnak látni az áruházakban, beleértve a pénztárosi munkát, az árufeltöltést, a rendelések összekészítését, a polccímkepótlást, a pékárusütést, a takarítást, az árak és a lejárati idő ellenőrzését, a marketinganyagok kihelyezését vagy az adminisztratív feladatokat. Minden esetben egyéni mérlegelés kérdése a feladatkör meghatározása, melyben döntő szerepet játszik az adott kolléga egészségi állapota. MMK munkatársainknak továbbá olyan rugalmas munkavégzési feltételeket biztosítunk, mint a hosszú betegség után a munkába való fokozatos visszatérés vagy az irodai munkakörökben alkalmazott több otthoni munkavégzési lehetőség”

– tette hozzá a HR-vezető.

A 2024-es Tesco Sokszínűségi hónap egy teljes hete a megváltozott munkaképességre és a neurodiverzitásra fókuszált. A munkatársaknak szóló programok során a vállalat külön foglalkozott azzal, hogy minél több ismeretet osszon meg az MMK kollégák igényeiről és azok helyes kezeléséről. A tescós kollégák például akadálypályán próbálhatták ki, milyen nehézségekkel kell megküzdeni a kerekesszékben ülőknek, így kerülve közelebb ahhoz, hogyan tudják őket segíteni. VR (virtuális valóság) eszközök segítségével pedig azt nézhették meg, milyen a világ autista szemmel, míg panelbeszélgetés keretében a mozgás-, látás- és hallássérültként való érvényesülés lehetőségét járták alaposan körbe.

A Tesco idén a Mikulás-nap kapcsán is gondolt a fogyatékossággal élő emberekre, és a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ) közösen pályázatot hirdetett, hogy megajándékozza a siket és nagyothalló gyerekeket, akik – akár jelnyelven – videóban üzenhettek a Mikulásnak. A szerencsés nyertesek a december 5-én megrendezett ajándéksorsoláson, a Fogarasi úti áruházban vehetik át a meglepetéseket a jelnyelven is kommunikáló nagy szakállútól.

Kapcsolódó cikkeink