Terjed a „vásárolj most, fizess később” megoldás – de egyre több a késedelmes törlesztés
Egyre népszerűbb az Egyesült Államokban a „vásárolj most, fizess később” (BNPL) típusú finanszírozás, ugyanakkor nő a késedelmes törlesztések aránya is – derül ki a Lending Tree friss felméréséből. A kutatás szerint a 18–79 év közötti megkérdezettek csaknem fele már élt BNPL-szolgáltatással, és negyedük a mindennapi bevásárlásait is így finanszírozta. Ez jelentős emelkedés az egy évvel korábbi 14, illetve a 2023-as 21 százalékos arányhoz képest – mutat rá a VG.hu.
A felmérés szerint a BNPL-felhasználók 41 százaléka számolt be késedelmes fizetésről, ami szintén növekedés az előző évi 34 százalékhoz képest. Matt Schulz, a Lending Tree vezető lakossági hitelezési elemzője kiemelte: a késések többsége ugyan csak néhány napos, de az infláció és a magas kamatok miatt sok fogyasztó költségvetési nehézségekkel küzd.
Schulz szerint a helyzet romlására lehet számítani: egyre többen élnek a BNPL-kölcsönök nyújtotta könnyítéssel, de a több kölcsön párhuzamos felvétele komoly pénzügyi kockázatot jelent. A felmérés szerint a BNPL-felhasználók 60 százaléka több kölcsönt is felvett, közel negyedük pedig három vagy annál is több tartozást halmozott fel.
Bár a BNPL konstrukciók díjmentesek lehetnek, a késedelmek komoly költségekkel járnak, ezért a szakértők fokozott óvatosságot javasolnak. A szolgáltatás terjedését jól jelzi, hogy például a Coachella fesztiválra szóló jegyek 60 százalékát ilyen módon fizették ki, és már az ételkiszállító cégek is kínálnak BNPL-opciót – például a DoorDash a Klarna együttműködésével.
Miközben az amerikai fogyasztói kiadások az elmúlt években meglepően ellenállónak bizonyultak a magas inflációval szemben, az utóbbi időben több nagyvállalat, például a Walmart és a Delta Airlines is figyelmeztetett a lakossági kereslet gyengülésére.
Kapcsolódó cikkeink
A kártyás fizetés teret teremt a „zökkenőmentesebb” fizetési formátumoknak
Egy új globális felmérés szerint a hitelkártyás és betéti kártyás…
Tovább olvasom >Egyre népszerűbb a BNPL a pénzügyileg sérülékeny fogyasztók körében
A New York-i Fed szerint e csoport mintegy 60%-a öt…
Tovább olvasom >A holland online szeszesital-üzleteknek fel kell hagyniuk a BNPL használatával
A holland kormány azt szeretné, ha az online szeszesital-üzletek nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Natura 2000 gyepterületen gazdálkodók számára nyújt támogatást az Agrárminisztérium
Nagyon várt támogatáshoz jutnak az érintettek, első körben több mint…
Tovább olvasom >Az árrésstop kiterjesztése jöhet a piperecikkekre is
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Facebook-oldalán közzétett videóban jelentette be,…
Tovább olvasom >A SZÉP-kártya, az egészségpénztári tagság és az áruhitel is növeli a költési hajlandóságot
A Széchenyi Pihenőkártya mindennapok része: a SZÉP kártya tulajdonos magyarok…
Tovább olvasom >