Tényleges egyéni fogyasztás tekintetében alulmaradtunk a régióban
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke 2016-ban még arról vizionált, hogy Magyarország pár év alatt utoléri Ausztriát. Azonban a Mfor.hu által készített részletes összesítés most megmutatja, milyen messze vagyunk ettől a céltól, és hogyan előzött meg minket Románia az elmúlt két évtizedben.
Az elemzés a tényleges egyéni fogyasztás alapján nézi az országokat, azaz az AIC (actual individual consumption) mutatót veszi alapul. Az AIC a megvásárolt áruk és szolgáltatások mérésére szolgál, figyelembe véve az adott ország árszínvonalát. Ezáltal a mutató összehasonlítást tesz lehetővé az országok életszínvonaláról, az Eurostat pedig évente közzéteszi az EU átlagához viszonyított százalékos értékeit.
A számokból kitűnik, hogy Magyarország, noha 2004-ben előnyös helyzetből indult, elvesztette előnyét a szlovákokkal szemben 2010-re, majd azóta Románia is megelőzte. 2022-re az EU-ban csak Bulgária áll mögöttünk 69-es értékkel. Románia dinamikus növekedést mutatott be, 2010 és 2022 között 30 százalékkal növekedve, míg Magyarországon ez az érték 8 százalék volt.
A románok továbbá a cseheket is megelőzték 2022-re, akiknél a viszonyszám 83. Ausztriához a térségben a legközelebb Szlovénia áll 87-es értékkel.
Az Mfor.hu rámutatott arra, hogy az Orbán-kormányok idején (2010 és 2022 között) a magyar növekedés 8 százalék volt, míg Románia ebben az időszakban dinamikus 30 százalékos növekedést ért el.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >Kiszámíthatatlan szezont hozott 2025 a csonthéjas gyümölcsök piacán
Ellentétes tendenciák jellemzik a 2025-ös csonthéjas gyümölcsszezont világszerte: miközben egyes…
Tovább olvasom >Top 10-es listán a legjobb túrógombóc lelőhelyek
Van egy étel, ami generációkon átívelő kedvenc, egyszerre idézi a…
Tovább olvasom >