Tényleg a krízismenedzsment az üzleti világ legfontosabb készsége?
November közepén, egy a vállalati digitalizáció témában megtartott konferencián az előadók esettanulmányokon keresztül mutatták be, hogy a folyamatosan változó trendek mellett hogyan alakul a kkv-k gazdasági élete, az intelligens dokumentumkezeléstől a pénzügyi digitalizációig. Kelemen Kálmán, az iFinance Vállalati Pénzügyek Kft. vezetője szerint a hazai kkv vezetők úgy érzik, a legújabb hipersebességű mágnesvasúton utaznak, a valóságban azonban…

Kelemen Kálmán
A Digiméter kutatási sorozat keretében 2024-ben a kkv-k digitalizációjáról készült felmérés szerint a 2022-es felméréshez viszonyítva nem látszódik érdemi változás a magyar vállalatok általános digitalizáltsági fokában. A felmérés hat alindexe közül a digitális pénzügyek alindex értéke kiemelkedik, a 2022-es 61% után 2024-ben 65%-ra nőtt, egyedüliként emelkedve az alindexek közt. Gondolhatnánk, hogy a kkv-k pénzügyi folyamatainak digitalizációja a többi területhez viszonyítva kiemelkedő, ám a tanácsadói szemmel a valóság árnyaltabb. Az elektronikus számlázáson és bankoláson túl még sok a tennivaló, hogy a digitalizáció hatékonyan segítse a KKV tulajdonosok és vezetők mindennapjait.
Az elmúlt 3-4 évben jelentősen változott a gazdasági környezet, és a hazai kkv-k sajnos nem egy szuper vonaton utaznak, sokkal inkább egy hullámvasúton ülnek – mondja a pénzügyi tanácsadó cég vezetője. Mit is jelent ez a mindennapokban?
A vállalatok információ feldolgozási képességük határán vannak, állandó pörgésben, mind az információ mennyiség növekedése, mint a feldolgozáshoz szükséges eszközök, technológiák tudatos használata miatt- és ez a pénzügyekre is vonatkozik, azon jól is látszik ennek a lenyomata.
A szakember szerint lejárt a hosszú távú stratégia alkotás kora. Amivel vállalkozóként szembe kell ma néznünk az a bizonytalanság, és a kiszámíthatatlanság. Az üzleti világ olyan hellyé alakult át, ahol a legfontosabb készség a krízismenedzsment lett. lett. Hatékony krízismenedzsmenthez pedig adatokra van szükség. Az adatvezérelt döntéshozatalhoz elengedhetetlen a digitalizáció. Ehhez azonban elengedhetetlen a folyamatok automatizálása, a naprakész és pontos információ.
A bemutatott esettanulmányok alapján az alábbi pontok kerültek kiemelésre, melyekre a cégvezetőknek minden helyzetben szükséges fókuszt helyezni és ahol a pénzügyi folyamatok automatizálása, digitalizálása segíti a vállalkozások rezílienciáját:
- Likviditás: a folyamatos pénzáramlás biztosítása, a működési költségek és kötelezettségek teljesítése kiemelt prioritás minden vállalkozás működtetésében.
- Költség kontroll: a működési költségek szigorú felügyelete, állandó ellenőrzése a fedezet és az eredmény szint fenntartása érdekében. Ebbe beletartozik a beszállítók versenyeztetése, a felesleges kiadások megszüntetése, ahogyan a számlaellenőrzési folyamatok alkalmazása is.
- Diverzifikálás: egylábonállás helyett többlábonállásnak is nevezhetjük, legyen szó a bevételi forrásokról, vagy akár a beszállítói függés megszüntetéséről.
- Külső forráshoz való hozzáférés: nehéz időkben vagy növekedés esetén előnyt jelenthet a cégek számára, ha van egy biztos háttér, amibe „kapaszkodni” lehet. Ilyen egy jó hitelminősítés, jó banki kapcsolatok, a finanszírozási lehetőségek ismerete (hitelek/hitelcsere, régiós és EU pályázat).
- Rendszeres kockázatértékelés: a kkv-k számára a rendszeres folyamat- és pénzügyi ellenőrzések végrehajtása, a kockázatok azonosítása, számszerűsítése és azok tudatos kezelése.
Az első és legfontosabb talán, hogy ebben a piaci környezetben, üzleti terv nélkül céget vezetni olyan, mint vakon repülni. Bizonytalan helyzetekre készülve nincs lehetőségünk az erőforrások pazarlására. Az üzleti terv elkészítése és lekövetése, valamint jó szakemberek bevonása a pénzügyi tudatosság növelésének érdekében, a vállalatok versenyképességének zálogai – teszi hozzá Kelemen Kálmán.
Kapcsolódó cikkeink
GVH: az új mesterséges intelligencia stratégiában jó irány a kkv-szektor támogatása
A mesterséges intelligencia (MI) stratégia megújítása több ponton is összhangban…
Tovább olvasom >Megjelent az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj idei felhívása
Megjelent az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj idei felhívása, melyre a Nemzetgazdasági…
Tovább olvasom >Magyar kkv-t is díjazott a nemzetközi Generali: a komposztáló robotot fejlesztő cég a városi körforgásos gazdálkodás úttörője
A szabályozási keretek egyszerűsítésével, adóösztönzőkkel, valamint célzott pénzügyi megoldások bevezetésével…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >