Te leteszed legalább ma a mobilod?– Dr. Aczél Petra a FutureTalks podcastban

Szerző: Glázer Szilvia Dátum: 2024. 10. 23. 07:51

Ha valaki még egy ünnepen is a mobilját nézi, ha nem képes a munkából és a körforgásból kikapcsolni, ha folyamatosan kommunikál, akkor ez a podcast neki szól. 

Vajon miért kell az újmédia szót egybe írni? Milyen hátrányokkal és előnyökkel jár a közösségi média használata, az internet, az új technológiák? A mesterséges intelligencia tényleg kiváltja majd az embert és nem lesz szükség ránk? – többek között erről is beszélgetett Dr. Aczél Petra kommunikációkutató, a MOME professzora Krizsó Szilviával a Futuretalks podcast elgújabb adásában.

A szakember szerint a klasszikus és az újmédia sokban különbözik, ez a média ugyanis már nem csak technológia és eszköz, hanem tulajdonképpen emberi szokás is. Sajnos manapság az újmédia leginkább az a jelenség az életünkben, amit soha nem kapcsolunk ki, és folyamatosan velünk van. Ugyanakkor az újmédia lehetővé teszi azt is, hogy a tudásmegosztás teljesen demokratikussá váljon, azonnali élő kapcsolatokat tudjunk teremteni bárhol bárkivel, sok mindent könnyebbé tesz az életünkben. A legnagyobb hátránya viszont az, hogy nem tudjuk önmagunkat korlátozni a használatában. Dr. Aczél Petra elmondta, hogy a saját életében is kihívás az, hogy abbahagyja az újmédia folyamatos használatát, pont emiatt elkezdett legózni, hogy valahogyan lejöjjön a telefonról, és manuálisan csináljon önmagában valamit.

A kutatók szerint három nagy változás látszik a kommunikáció terén: folyamatosan kommunikálunk, nagyon sokat kommunikálunk, de az üzenetek tartalma felületesebbé vált. A szép leveleket felváltják az emojik, ráadásul a kommunikáció jelrendszerében globalizálódott. A szakember szerint az érzelmeinket nem tudjuk egyénileg kifejezni, mert mindenki ugyanazokat a kis ikonokat használja. Ezzel párhuzamosan megnő az üzenetküldési szünetek jelentősége. Sokszor félreértelmezzük az online üzeneteket, mert jóval több érzelmet tulajdonítunk egy-egy rövid üzenetnek, mint amit valójában takar. Dr. Aczél Petra elmondta, hogy ő még vár arra, hogy berobbanjon a virtuális valóság.

A podcastban szó volt a mesterséges intelligenciáról is, ami Dr. Aczél Petra szerint nem is annyira intelligens. Az ember rengeteg döntést hoz egy-egy beszélgetésben, ha egy MI-t promptolunk, akkor viszont csak az jön ki eredményként, amit beviszünk a promptal. Pont emiatt kezdjük el becsülni a saját tökéletlenségünket, mert pont amiatt nem fog az MI soha utolérni bennünket. Erre példaként említette a szakember két hallgatója kutatását, amelyben felkértek két költőt versírásra és ugyanarról a témáról a mesterséges intelligenciával is írattak verseket. Ezután megmutatták az alkotásokat laikusoknak, akik szinte 100%-ban meg tudták mondani, hogy melyiket írta ember és melyiket a gép. Persze voltak olyanok, akik azt mondták, hogy tudják, hogy ezt a verset az MI írta, de ezt legalább értik, míg az ember által írt költeményt nem.

Ha kíváncsi a beszélgetésre, akkor látogasson el a Trade magazin youtube csatornájára és iratkozzon fel!