Tavaszra elfogy a magyar burgonya
A KSH és az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) legutóbbi adataiból kiderül, hogy Magyarországon kevesebb tárolási zöldségfélét takarítottak be 2012-ben, ami magasabb termelői árakat eredményezett. A burgonya termelői ára 2012. július–október között – a kisebb kínálat hatására – 28 százalékkal magasabb volt, mint az előző év ugyanazon időszakában.
Szakértők szerint a jó minőségű magyarországi burgonyakészlet 2013. január-februárjában kimerülhet. A szabadföldi fejes káposzta termelői ára 145 százalékkal, a sárgarépáé 17 százalékkal, a petrezselyemgyökéré 14 százalékkal volt magasabb 2012. 28–46. hetében az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A barna héjú vöröshagyma termelői ára július–októberben 12 százalékkal maradt el a 2011. év ugyanezen időszakában megfigyelttől. Meg kell azonban jegyezni, hogy a vöröshagyma termelői ára november első heteiben már 24-25 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál.
A nyerstej országos termelői átlagára kilónként 86,41 forint volt 2012 októberében, ez az előző havihoz képest hat százalékos növekedést jelez. A felvásárlás a szeptemberit 0,5 százalékkal haladta meg, az egy évvel korábbi mennyiséggel azonos volt. Olaszországban a nyerstej azonnali (spot) ára a 22. és a 45. hét közötti időszakban 37 százalékkal emelkedett. Magyarországon a nyerstej kiviteli ára októberben kilónként 95,47 forint volt, 2 százalékkal nőtt egy hónap alatt, és ez az érték 10,5 százalékkal haladta meg a belpiaci árat.
Az Európai Bizottság közlése szerint az unió marhahústermelése 4,3 százalékkal csökkent 2012 első hét hónapjában az előző esztendő azonos időszakához viszonyítva. A legnagyobb mértékű visszaesés Szlovákiában (-14,5 százalék) volt. A közösség 17 százalékkal kevesebb élő szarvasmarhát és marhahúst értékesített a nemzetközi piacon 2012. január–augusztusban, mint egy évvel korábban. A legnagyobb piacok Törökország (22,5 százalék) és Oroszország (17,5 százalék) voltak.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >