Tartósan az átlag felett marad a magyar gazdasági növekedés

Szerző: trademagazin Dátum: 2014. 12. 18. 12:10

Tartósan az eurózóna átlagát meghaladó mértékben bővülhet a magyar gazdaság. Idén hazánkban 3,2 százalékos, míg az eurózónában 0,8 százalék lehet a GDP-növekedés. A magyar gazdaság a következő években két százalékot meghaladó mértékben növekszik majd, a bővülés üteme minden évben gyorsabb lehet az eurózóna átlagánál – derül ki az EY negyedéves Eurózóna Előrejelzéséből.

bolt-polc

„A közép-kelet-európai régióhoz hasonlóan Magyarország gazdasági növekedése továbbra is erőteljes marad. A hazai GDP-bővülés idén elérheti a 3,2 százalékot, amely 2006 óta az eddigi legjobb teljesítménynek számít.A magyar gazdaság számára különösen jó hír, hogy a német növekedés idén már jelentősen meghaladja az eurózóna átlagát. A magyar GDP-bővülés mértéke várakozásaink szerint a következő években is 2 százalék felett marad. Ezt a trendet azonban bizonytalanná teszi, vagy akár meg is törheti egy esetlegesen eszkalálódó oroszországi válság” – mondta Havas István az EY vezérigazgatója.

Az idei évben tapasztalt gazdasági fellendülés elsősorban a kedvező munkaerőpiaci trendeknek, a vásárlói bizalom növekedésének és a bővülő lakossági fogyasztásnak az eredménye. A bővülést azonban visszafoghatja a kormányzati kiadások befagyasztása, valamint a visszafogott külső kereslet.A magyar gazdaság jövőre 2,3, míg 2016-ban 2,5 százalékkal növekedhet – derül ki az EY jelentéséből.

Az EY előrejelzése szerint az eurózóban az idei évre várt0,8 százalékos gazdasági bővülés jövőre elérheti az 1,2százalékot,míg 2016-ban az 1,6 százalékot. Az euró gyengülésének késleltetett hatása, az enyhülő fiskális szigorítások, a csökkenő olajár és a bankszektor megerősödése együttesen járul hozzá az eurózóna javuló teljesítményéhez.

Az álláskeresők számának csak lassú csökkenése várható a következő években a valutaunióban. Az idei 11,5 százalékos munkanélküliség 2016 végére körülbelül 11 százalékra csökkenhet, de még 2018-ban is 10,5 százalék lehet az álláskeresők aránya.

Idén a legkiemelkedőbb, 3,2 százalékos bővülést a pénzügyi szektor könyvelheti el, amit 1,7 százalékos növekedéssel a kommunikációs szektor, valamint az 1,5 százalékos teljesítményt elérő építőiparkövet az eurózónában– derül ki az EY előrejelzéséből.

Kapcsolódó cikkeink