Támogatásra szorul a magyar vetőmag-nemesítés
A magyar vetőmag-nemesítés támogatását sürgette a szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. idei Kalászos Bemutatóján, kedden a cég ügyvezető igazgatója.
Szilágyi László hangsúlyozta: a magyar vetőmag stratégiai termék, és az a cél, hogy a magyar termelő ne legyen kiszolgáltatva a külföldi anyagoknak, ezért segítségre lesz szüksége a nemesítésnek, különben elsorvad.
Hozzátette: a partnereknek ugyan szükségük lenne a vetőmagokra, de az anyagi nehézségek miatt a jövőben valószínűleg egyre kevesebb fajtával dolgoznak majd a nemesítő cégek. „Ahhoz, hogy fejlődni, megújulni tudjon a növénynemesítés, segítség kell” – hangsúlyozta.
A rendezvényen részt vett Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdálkodásért felelős államtitkára is, aki az Európai Unió új közös agrárpolitikájáról (KAP) számolt be az összegyűlt mintegy 400 érdeklődőnek.
A tavalyi és az idei eredményekkel elégedett volt a gabonakutató ügyvezető igazgatója, de hangsúlyozta: a jövőben romlanak a nemesítés feltételei. 2013. január 1-től a tulajdonos MNV Zrt. nem adhat támogatást a gabonakutatónak csak az ágazati minisztériumtól lehet bármilyen támogatásra számítani. Ez 2010-ben 6 millió forintot, 2011-ben 2 millió forintot jelentett, 2012-re viszont még ígéret sincs az összegről, így 2013-ra sem számítanak „semmi jóra”. A cégnek saját erőből kell talpon maradnia, ezért várhatóan az eddigi 23 növényfajból 6-8 eltűnik majd a cég palettájáról, és a létszám is csökkenhet.
A növekvő terhek közé sorolta a fordított áfa rendszerét, az élelmiszerfelügyeleti-díjat, a számlavezetés nehézségeit, és a bérkompenzációt, ami a GKI-nál 30 millió forintba került.
Kifejtette: 2011-ben jó évet zárt a szegedi gabonakutató, így megfelelő összeget tudtak fordítani a növénynemesítésre. Még a 2012-es tavaszi szezon is eredményes volt: mintegy 200 millió forinttal többet forgalmaztak, mint tavaly ilyenkor. A szója nagyon népszerű lett, egy év alatt 450 tonnáról 870 tonnára növelték a vetőmag értékesítést, de kukoricából és a napraforgóból is többet tudtak eladni mint tavaly. 2012-re a kukoricából az export jóval nagyobb lett, mint a belföldi értékesítés. Ezt tovább szeretnék növelni elsősorban a FÁK országokba, ahová eddig is több mint 50 ezer zsák vetőmagot vittek már ki. A rendezvényen több mint harminc terméket mutattak be. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >