Támogatásokkal és intézkedésekkel segítik a gazdákat
Eredményes agrárium nélkül nincs sikeres vidék, nincs biztonságos élelmiszerellátás és nincs élhető nagyváros sem. Ezért a kormány az ágazat szereplőire, különösen a gazdákra stratégiai partnerként tekint, akik számára nagy számban állnak rendelkezésre a versenyképességüket és a jövedelembiztonságukat, valamint a mindennapi életüket könnyebbé tévő pályázati lehetőségek – mondta Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a Dombóvári gazdakör idei első agrárfórumán.

(Fotó: Pixabay)
Hubai Imre hangsúlyozta, hogy a fogyasztók biztonságos magyar élelmiszerrel való ellátásához, a piacra jutáshoz és a versenyképesség növeléséhez jelentős segítséget nyújtanak a Közös Agrárpolitikában rejlő támogatások. A kifizetések előfeltétele az azoknak való szigorú megfelelés, azonban megéri áldozni a pályázatokra, ugyanis az ezekből finanszírozott fejlesztések a sikeres gazdálkodás alapjait teremtik meg – emelte ki az államtitkár, aki hozzátette, hogy sok más mellett, ezek a támogatási források is veszélybe kerülnének, ha az Európai Unióhoz egy arra felkészületlen ország, Ukrajna csatlakozna. Hubai Imre szerint 2022-ben már megtapasztaltuk, hogy milyen az ellenőrizetlen, kétes minőségű gabona behozatalával járó piacvesztés és a GMO semlegességünk elvesztésének fenyegetettsége.
Az agráriumra leselkedő legnagyobb kockázatot ma az aszály jelenti
A korábbi folyószabályozások miatt kialakult gyorsított vízelvezetés, a klímaváltozás okozta csapadékhiány és a kialakult aszályhelyzet elengedhetetlenné tette a vízgazdálkodási gyakorlat felülvizsgálását és a tájban tárolt vízkészlet növelését. A kormány még május elején lépett a megoldás érdekében: létrehozta az Aszályvédelmi Operatív Törzset, aszály veszélyhelyzetet hirdetett, és folyamatban van az Aszályvédelmi akcióterv végrehajtása. Ennek elemeire, a csatornák rendbetételére, valamint velük együtt a tavak és holtágak tárolókapacitásának maximális feltöltésére, a mintegy 150-200 millió köbméterrel több felszíni víz visszatartására szolgáló, azonnali intézkedésekre a kormány 4,7 milliárd forint pluszforrást csoportosított át. Ezen felül a kormány átvállalta a gazdáktól az idén fizetendő mezőgazdasági vízszolgáltatási díjakat, melynek fedezetét, 8,122 milliárd forintot a 2025. évi központi költségvetés biztosítja, és még az idén megvalósítható beruházásokhoz további 10,2 milliárd forintot rendelt. Mindezeknek köszönhetően a gazdák könnyebben és kedvezőbb feltételekkel juthatnak vízhez, aminek már rövidtávon is nagy hozzáadott értéke van – ismertette.
AM
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >