Takarék csoport: népszerű az uniós agrártámogatás előfinanszírozása
A várakozásoknál is nagyobb az érdeklődés a hazai agrárvállalkozások körében az uniós beruházási források előfinanszírozására, a Takarék csoportnál március közepéig – mindössze két hónap alatt – 10 milliárd forint hiteligényt nyújtott be több mint száz mezőgazdasági vállalkozás, és további 10 milliárdot meghaladó összegre szóló finanszírozási tárgyalás van folyamatban – közölte a bankcsoport.
A legtöbben – az igénylők mintegy 40 százaléka – állattartó telepek korszerűsítéséhez kértek hitelt, e célra a Takarék csoport közel 5 milliárd forint ajánlatot adott ki, míg a mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez csaknem 1 milliárdnyit. Az igénylők 90 százaléka egyéni gazdálkodó – egyéni vállalkozó vagy őstermelő -, a többi gazdasági társaság. Az egyéni gazdálkodók átlagos finanszírozási szükséglete körülbelül 80 millió, a gazdasági társaságoké pedig 310 millió forint.
A hitelkérelmek fele a Dél-Alföldön és az Északnyugat-Dunántúlon működő takarékszövetkezetekhez futott be. A vállalkozások által igényelt hitelösszegek között nagy a szórás, volt, aki néhány millió forintot kért kertészeti gépek beszerzésére, és akad, aki több százmillió forintból modernizálná állattartó telepét.
A közlemény kitér arra is, hogy a Takarék csoport nyújtott minden ötödik agrárhitelt Magyarországon. A bankcsoport fő finanszírozási termékei a már 54,5 milliárd forint értékben odaítélt Agrár Széchenyi kártya és Gazdakártya, ezek adják a csoport agrárhitel-portfóliójának 45 százalékát. A kistermelői körben (őstermelők, családi gazdaságok, egyéni gazdaságok) közel 30 százalékos részesedésével piacvezető a bankcsoport.
A Takarék csoport 20 százalékos piaci részesedését három éven belül szeretné 25 százalékra növelni a mezőgazdasági hitelpiacon, ennek érdekében 50 milliárd forint rövid és hosszú lejáratú forrással – az uniós támogatás előfinanszírozása mellett földhitellel, telephely-fejlesztő kölcsönnel és géplízinggel – kíván hozzájárulni a hazai agrárberuházások bővüléséhez. Hollósi Dávid, a Takarék agrár igazgatóság vezetője szerint ebben jelentős szerepe lehet a január közepétől kapható, uniós támogatásokat előfinanszírozó, Takarék vidékfejlesztési program komplex termékcsomag hiteleinek.
A Takarék csoport csaknem 2500 milliárd forintos konszolidált mérlegfőösszege és 6,5 százalékot meghaladó piaci részesedése alapján Magyarország negyedik legnagyobb bankcsoportja. Tagjai a szövetkezeti hitelintézetek, központi bankjuk a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt., valamint a takarékszövetkezetek szabályszerű működését biztosító Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ). A csoport tagjaként működik az FHB Kereskedelmi Bank és az FHB Jelzálogbank. A bankcsoportnak több mint ezer fiókból álló országos hálózata van. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >