Szolid áresés a gabonapiacon
Továbbra is csökkenő ártendenciák jellemzik a világ gabonakereskedelmét. A magyar földekről is kedvező hírek érkeznek. Az agrometeorológusok szerint, hosszú idő után örvendetesen növekszik a talaj vízkészlete. Mindez a piaci árakban egyelőre nem érezteti hatását, mert az Agrárgazdasági Kutató Intézet árfigyelői szerint, a fővárosban januárban a kenyérfélék átlagos ára, jellemzően 0-3 százalékkal csökkent, ennél szerényebb áresést regisztráltak a lisztféléknél.
Az elmúlt napok országos havazása és az esők nyomán a természet sokat ledolgozott adósságából, mert 90 napos megfigyelési időszakban csak az ország dél-keleti részén mértek 10-15 százalékos hiányt. Ennek hatására a talaj 0-50 centiméteres rétegében a növények számára optimális mennyiségű nedvességet találtak.
A gabona használók szempontjából kedvező változásokról érkeztek hírek. A búza és a kukorica tőzsdei ára jelentősen csökkent a nemzetközi határidős piacokon 2012 decemberében, majd januárban valamelyest visszakorrigált. A chicagói árutőzsdén a búza fronthavi jegyzése 2012. november 28. és 2013. január 10. között 15 százalékkal, tonnánként 274 dollára esett, ami elsősorban az Egyesült Államok gyenge búzaexportjával és a spekulánsok profitrealizálásával magyarázható. A párizsi árutőzsdén (MATIF) a búza fronthavi ára követte a chicagói trendet decemberben, és mintegy hétszázalékos csökkenéssel 250 euró/tonna körüli szintre ereszkedett, ahonnan 2013. január második felében sem mozdult el.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában a malmi búza legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 2012 decemberében stabilan tartotta a 71 ezer forintos tonnánkénti árat, ami januárban rendkívül gyenge kereskedés mellett 69 ezer forintra mérséklődött. A 2013. márciusi szállítású takarmánybúzára 68,6 ezer forintos áron lehetett decemberben és januárban egyaránt szerződést kötni.
Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint, tonnánként 67-68 ezer forint között ingadozott az étkezési búza termelői ára 2012 utolsó és 2013 első hónapjában. Ez az egy évvel korábbihoz képest, 33-37 százalékkal magasabb árat jelent. A finomliszt (BL 55) kilónkénti értékesítési ára 96-98 forintos, szűk sávban hullámzott decemberben és januárban, több mint 20 százalékkal meghaladva az egy évvel ezelőtti átlagárat.
A kukorica fronthavi jegyzése Chicagóban a november végi 290-300 dolláros sávból 6 havi mélypontra, 270-280 dolláros tartományba ereszkedett 2012 decemberében. A Budapesti Értéktőzsde árupiaci szekciójában a takarmánykukorica márciusi ára a december eleji közel 70 ezer forintos szintről 65 ezer forintra süllyedt 2013. januárban. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a takarmánykukorica termelői ára 60-65 ezer forintos sávban ingadozott 2012 decemberében és 2013 január első három hetében. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >Gyors, egyszerű, hatékony innovációiért díjat kapott a K&H
Idén harmadik alkalommal, összesen tíz kategóriában díjazta a Visa a…
Tovább olvasom >