Szőke mangalica és kendermagos baromfi Egerágon
Őshonos háziállatok tenyésztésbe kezdenek a Baranya megyei Egerágon. Az első állatokat és 14 havi takarmányt a Gödöllői Egyetemmel együttműködve az állam biztosítja. A településen kendermagos baromfit és szőke mangalicát fognak nevelni. A cél az, hogy a fajták a faluban törzstenyészetté váljanak.
Csaknem fél évtizedes előkészítés után Egerág lett Megyer, Mátraverebély és Újkigyós mellett azon falvak egyike, ahol vállalták, hogy őshonos magyar háziállatokat úgy tenyésztenek, hogy a génállományukat tisztán megőrizik. A baranyai településre a kendermagos magyar baromfi és a szőke mangalica már megérkezett, az óriásnyulakat őszre várják
– Mindenki egye annak a földnek a gyümölcsét, ahol él, tehát nagyon fontos, hogy a helyben megtermelt élelmiszereket együk – fogalmazott a Hír Televíziónak Nemes Csaba őstermelő. Hozzátette: „Fontos, hogy a régi ősi magyar állatfajtákat tudjuk tartani, hiszen nem véletlen, hogy őseink annak idején ezeket tartották.”
A cél az, hogy a fajták a faluban törzstenyészetté váljanak, a szaporulatot ez után helyezik ki családokhoz.
– Ennek a programnak három sarkalatos alpontja van: meg kell tartani az állatokat az utókor számára, szociális célra kell fordítani a megtermelt tojást, illetve a szaporulat egy részét, és a harmadik az, hogy ezt saját lábra kell állítani önállóan, állami pénz nélkül – mondta Hegyi Győző polgármester.
Az első példányokat és 14 hónapig a takarmányt az állam biztosítja. Utána a falunak vállalnia kell, hogy saját erőből tovább tenyésztik az őshonos háziállatokat. (HírTv, Magyar Nemzet Online)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >