Szlovák-magyar összefogás a biodiverzitás védelmében
Támogatást nyert a szlovák Nemzeti Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Központ (NPPC) a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központtal (NBGK) összefogva, az Interreg VI-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében A biológiai sokféleség határokon átnyúló védelmének támogatása című projektjének megvalósítására – közölte az NBGK az MTI-vel kedden.
A projekt teljes költségvetése 998 683 euró, amelyből a magyar fél 360 910 euró közösségi támogatásban részesül 2024. május 1. és 2026. október 31. között – ismertetik.
A közleményben kifejtik hogy a Duna menti régióban, a megegyező környezeti tényezőkből eredően a kialakult őshonos haszonállatok jellegükben hasonlóak. Az intenzív mezőgazdasági rendszerek előtérbe kerülésével mindkét ország küzd az őshonos fajták termelésből való kiszorulásával, egyedszámuk drasztikus csökkenésével. Tudatos génmegőrzési programok nélkül ezek a fajták véglegesen eltűnhetnek, ezért kiemelt fontosságú mindkét ország számára ezen fajták genetikai anyagának a megőrzése és termelésbe integrálása – közölték.
Az NBGK kiemelt figyelmet fordít az őshonos haszonállat fajok és fajták genetikai diverzitásának megőrzésére. A magyar óriásnyúl például kritikus fenyegetettségi szintű fajta. A projekt lehetőséget ad külső tenyésztőknél található egyedek bevonására genetikai vizsgálatok alapján, a férőhelyek növelésére, korszerű szellőzési technológia beszerelésére és a tenyésztői munkát támogató helyiségek kialakítására a jelenlegi állattartó épületekben.
A tájékoztató szerint a genetikai anyag hosszú távú megőrzése mélyhűtött állapotban, in vitro módszerek alkalmazásával valósulhat meg. A pályázat célkitűzése mind az óriásnyúl, mind az őshonos baromfifajok és fajták esetében az ondómélyhűtési módszerek fejlesztése. Házityúk és házilúd fajokban az NBGK génbankja olyan technológiákat fejlesztett és alkalmaz, az embrionális őssejtek és ivarszerv-szövetek mélyhűtésével, amelyek lehetővé teszik a női genom hosszú távú tárolását. További cél ezen új módszerek átadása a szlovák partnernek és a génbanki mintaszám bővítése mindkét országban.
A pályázat megteremti a két ország közötti hosszú távú együttműködés alapjait. A projekt lebonyolítása közösen, a szlovák konzorcium vezetésével történik. A közös munka hozzájárul az őshonos állatfajták genetikai állományának megőrzéséhez, amely hosszú távon erősíti a biodiverzitás védelmét mind Magyarországon, mind Szlovákiában – írták.
Kapcsolódó cikkeink
Megjelent az agrárágazati civil szervezeteket támogató pályázat 2025. évi felhívása
Az Agrárminisztérium 2025-ben is segítséget kíván nyújtani az agrárágazati civil…
Tovább olvasom >Tavaszi átalakulás az állami támogatások egy fontos rendszerében: így változhatnak a szabályok
Jelentős változáson mehet keresztül idén tavasszal az egyedi kormánydöntés alapján…
Tovább olvasom >A hazai innovációk levédésére vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >