Szigorúbb intézkedéseket várnak a boltosok
A járványügyi védekezés szabályainak további szigorítását szorgalmazzák az üzletekben, áruházakban, plázákban dolgozók, mivel az országos fertőzöttség terjedésével meredeken megugrottak a napi tömeges fogyasztásban helytálló munkavállalókat fenyegető kockázati tényezők – közölte a Magyar Nemzettel Bubenkó Csaba.
A Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke elmondta, hogy a tavaszi korlátozások alapján úgy érzik az érintettek, az első hullám legmagasabb esetszámait már meghaladó mostani járványban kritikus a bolti helyzet.
A vásárlókkal műszakonként többször vagy folyamatosan közvetlen kapcsolatba kerülő munkavállalók a korábbi intézkedések mellett nagyobb biztonságban érezték magukat,
de, mint mondta, nemcsak ők, hanem a vásárlók is – az aggodalmakra az elnök szerint az is ráerősít, hogy az influenzaszezon közeledtével felfutó tendenciát mutat a covid-hullám is.
Egyes korosztályokban most is fokozott a veszély a koronavírus-fertőzésre, ezt nem szabad elfelejteni. Mivel az őszi hullámban nem korlátozzák a szabad mozgást, vásárlást, néhányan még mindig hajlamosak könnyelműen venni, hogy tavaszhoz képest sokkal inkább jelen van a vírus minden nyilvános helyen, sőt otthon is. Az ugyan hetek óta megfigyelhető, hogy az idősebbek inkább a délelőtti órákat választják a nyugodt, tömegmentes vásárlásra,
A pénteken kezdődő iskolai őszi szünet viszont megint fordíthat egyet a fogyasztási szokásokon, amire ilyen gyorsan változó időkben érzékenyen reagál a kiszolgálói oldal – fogalmazott a szakszervezet vezetője.
Hozzáfűzte, hogy a novemberig tartó szünidőben otthon maradó gyerekek más felügyelet híján a szüleikkel együtt járhatnak majd bevásárolni, amihez a maszkot a hat évnél idősebbeknek már kötelező viselni.
– Bevált a maszkrendelet, a szigorú ellenőrzési rendszer. Naponta jelenti az operatív törzs, hogy hány embert vontak eljárás alá a mulasztások miatt, és bírságolnak, ha a szabálysértés jellege megkívánja azt. Arra is hallottunk több példát, hogy a kereskedelmi vállalkozást figyelmeztették a szigorúbb rend betartatására, ami ugyanakkor nem fajulhat el a rettegett üzletbezárásig – emelte ki Bubenkó Csaba.
Úgy folytatta: feltéve, ha a munkáltatók és a dolgozók egyetlen percre sem feledkeznek meg a kötelezettségeikről, és szükséges esetben szigorúan, – nem a vásárlótól várható bevétel vagy a főnök által beígért büntetés miatt – szabályosan járnak el, és a rendelet szerint kitiltják a boltból a maszk nélküli vásárlót.
A szakszervezet elnöke szerint ezzel együtt a maszkviselés és a védőtávolság betartása, az alapvető higiénés gyakorlatok mellett a nagyobb embertömegeket vonzó helyeken, például a napi bevásárlásokkor megfontolandó lehet a romló víruskörülmények elleni újabb intézkedés.
Az országos ellátási lánc azon szereplői, akik a pénztárakban, az ügyfélszolgálatokon, a pultok mögött, polcok között vagy éppen a raktárakban, a logisztikai bázisokon, a szállító járművekben, valamint az online kiszolgálásban dolgoznak, a járványidőszakban nagyon fontos közreműködők. Mégpedig abban, hogy ahogy tavasszal, a helyzet fokozódásával se tapasztaljanak semmi fennakadást a vásárlók. Már bizonyítottak, akikre az év végi ünnepi bevásárlási szezonban még nagyobb szükség lesz, noha sokan közülük már most hajszoltak, elfogytak a szabadságaik, és folyamatos nyomást jelent számukra, hogy egész nap maszkban vannak, mégis nagyobb a megbetegedésük esélye. Erre is gondolni kell már most – hívta fel a figyelmet Bubenkó Csaba. (Thurzó Katalin, mno.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >Madárinfluenza árnyékában: korlátozások és kihívások között a magyar baromfiágazat
A 2020-ban Magyarországon felbukkant madárinfluenza járvány máig jelentős hatással van…
Tovább olvasom >Felgyorsult a kéknyelv-betegség terjedése Hollandiában
Hollandiában megugrott a kérődző állatokat megtámadó kéknyelv-betegség eseteinek száma –…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >