Szemléletváltásra van szükség, hogy javítsuk talajaink állapotát
Az egészséges talaj egyszerre szolgálja az élelmezésbiztonságot és a klímavédelmet, a fenntartható és a hosszú távú, versenyképes gazdálkodást – mondta Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára, csütörtökön, Jakabszálláson, a 8. alkalommal megrendezett TMG REAG Talajélet Konferencia és Szakkiállítás megnyitóján.

(Fotó: AM/Pelsőczy Csaba)
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, a talaj a fenntarthatóságunk közös nevezője egyszerre fontos a gazdálkodók, a tudomány és a közigazgatás számára. Ha a talajaink állapotát javítjuk, akkor sok problémánkat egyszerre orvosolhatjuk, a regeneratív gazdálkodás szemlélete pedig segíthet, hogy egészéges talajokon termeljünk élelmiszert. Juhász Anikó kiemelte, az Agro-ökológiai Program többféleképpen támogatja többek közt a forgatás nélküli talajművelést, a talajtakaró kultúrák alkalmazását, a gyepek megőrzését, valamint az erózió mérséklését. Ezek az intézkedések is elősegítik a regeneratív gazdálkodás szélesebb körű alkalmazását, hozzájárulva a fenntartható és versenyképes mezőgazdasági rendszerek kialakításához – tette hozzá. Az új Agrár-környezetgazdálkodási programon keresztül 2025-től szántó területen támogatással ösztönözzük a talajmegújító gazdálkodásra történő átállást, sávos művelés és talajművelés nélküli gazdálkodás vállalása esetén. Ebben a munkában nagy segítséget nyújt a rendezvény szervezője, a Talajmegújító Gazdák Egyesülete, amely a támogatási rendszer megújításának is részese – húzta alá. Hozzátette, a talajdegradáció és a fokozódó aszályok világszerte hatalmas károkat okoznak, amelyek egyes becslések szerint éves szinten már meghaladják a 300 milliárd dollárt. Ez a folyamat súlyos károkat okoz a globális élelmezésbiztonság és vízellátás területén. Az európai uniós tagállamok közül a 6., a világon pedig a 20. helyen áll hazánk az egy főre vetített mezőgazdasági területek arányát nézve – ismertette az adatokat a helyettes államtitkár.
Az Agrárminisztérium tudásátadással és mintaprojektekkel ösztönzi a vízmegtartó beavatkozásokat és beruházásokat, a talajvédelmi technológiák alkalmazását, amelyekhez ugyanakkor elengedhetetlen a gazdálkodói összefogás és együttműködés.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Óvatos enyhítés a korlátozáson kívüli területeken az RSZKF miatt hozott intézkedésekben
Több intézkedést meghosszabbított, de a korlátozott területeken kívüli térségben már…
Tovább olvasom >Az agrárszakképzésben is kulcsfontosságú az innováció
A mezőgazdaság, az élelmiszeripar ma már elképzelhetetlen az innováció, a…
Tovább olvasom >A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >