Szélsőséges időjárás miatt emelkedtek drasztikusan az élelmiszerárak Kínában
Kínában az elmúlt két hónapban drasztikusan megemelkedtek a termékárak, ami közvetlenül érinti a fogyasztókat is. A szélsőséges időjárás, amelyet hatalmas áradások és rekkenő hőség jellemez, több millió hektár termőföldet pusztított el, súlyos csapást mérve az ország mezőgazdaságára.
A Földművelésügyi és Vidékügyi Minisztérium adatai szerint június 25. és augusztus 21. között a mezőgazdasági termékek nagykereskedelmi árai folyamatosan emelkedtek, csupán július 19-én tapasztaltak egy enyhe visszaesést. A minisztérium által nyomon követett 28 zöldség átlagos nagykereskedelmi ára kilogrammonként 4,29 jüanról (60 cent) 6 jüanra emelkedett, ami 39,9 százalékos növekedést jelent.
Ez az árnövekedés további terheket ró Kína, a világ második legnagyobb gazdasága számára, amely már most is számos problémával küzd. A pekingi Xinfadi Marketen, az ország legnagyobb mezőgazdasági nagykereskedelmi piacán, augusztusban a zöldségek súlyozott átlagára 4 jüan/kg volt, ami 25%-kal magasabb az előző év azonos időszakához képest. Az áremelkedés különösen a káposzta, karfiol, uborka, spenót, körte, padlizsán és cukkini esetében volt jelentős.
A szélsőséges időjárás tavasszal kezdődött és júliusig tartó heves esőzések, valamint a hetekig tartó rekordmeleg következményeként alakult ki, és mostanra a hétköznapi emberek számára is megfizethetetlenné tette a vegetáriánus ételeket. „Nem tudom, mi lesz idén, de a vegetáriánus ételek nagyon drágák, és a hétköznapi emberek aligha engedhetik meg maguknak” – panaszkodott egy felhasználó a Toutiao kínai hír- és információs platformon.
A helyzet komoly kihívások elé állítja az országot, és kérdéses, hogy a kínai kormány milyen lépéseket fog tenni az élelmiszerárak stabilizálása érdekében.
Kapcsolódó cikkeink
Rekordmagas élelmiszerárak Magyarországon: a diszkontláncok a helyzet nyertesei
Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az élelmiszerek ára Magyarországon, amely…
Tovább olvasom >Bezárja sanghaji gyárát a Yakult, átszervezéssel erősítene Kínában
A japán Yakult Honsha Sanghajban működő gyárának bezárásával tenné versenyképesebbé…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >