Szélsőséges időjárás és terméskiesés: Európában és Magyarországon is drágulnak az élelmiszerek
Az idei nyár szélsőséges időjárása súlyosan érintette Európa mezőgazdaságát, jelentős terméskiesést és az élelmiszerárak drágulását okozva. Míg Észak- és Nyugat-Európában hűvös és csapadékos volt az időjárás, addig Közép- és Délkelet-Európát rendkívüli forróság és aszály sújtotta. Magyarországon a kukorica, burgonya és napraforgó terméshozamokat különösen megviselte az aszály, jelentős veszteségeket okozva a gazdáknak.
Magyar terméshozamok és kilátások

A rizs, burgonya és paradicsom terméshozama is csökkent az aszály, árvizek és hőhullámok miatt
Az MCC Klímapolitikai Intézet elemzése, amelyet a Világgazdaság is megosztott, szerint Magyarországon a kukorica és a burgonya termésének nagy része kárba veszett az aszály miatt. A hazai ellátás ugyan biztosítottnak tűnik, de a terméskiesés miatt az exportigények kielégítéséhez importra lehet szükség. A napraforgó és kukorica mennyisége és minősége is elmarad a várttól, ami komoly hatással lesz a piacra.
Az alma esetében is súlyos kiesés várható: az első becslések szerint mintegy 150 ezer tonnával kevesebb almát takarítanak be idén, mint tavaly. Az étkezési alma mennyisége nem fedezi a belföldi igényeket, és az ipari alma feldolgozása is elmarad a szükségestől. Az étkezési alma ára 25-35%-os emelkedést mutat, míg a léalma felvásárlási ára a tavalyi árak közel duplájára nőtt.
Európai kilátások és élelmiszerinfláció
Nem csak Magyarországon, hanem egész Európában jelentős terméskiesésekre kell számítani. Lengyelországban, Romániában és Csehországban 30-50%-os almahiány várható, míg Dél-Európában a rendkívüli meleg miatt az olívaolaj ára rekordmagasra emelkedett. A rizs, burgonya és paradicsom terméshozama is csökkent az aszály, árvizek és hőhullámok miatt.
A szélsőséges időjárás Európa agrárterületeinek közel felét érintette, ami tovább súlyosbítja az élelmiszerár-emelkedést. Az Európai Központi Bank (EKB) előrejelzése szerint a következő évtizedben az élelmiszerek inflációja akár évi 3,2 százalékponttal is emelkedhet, ami jelentősen növelheti az általános inflációt.
Megoldások és adaptáció
Az élelmiszerárak emelkedésének kivédésére a mezőgazdaságban komoly fejlesztésekre van szükség. A klímaváltozás káros hatásainak csökkentéséhez elengedhetetlen a mezőgazdasági öntözési rendszerek korszerűsítése, stressztűrő növényfajták nemesítése és precíziós eszközök alkalmazása. Csak ezekkel az intézkedésekkel lehet fenntarthatóvá tenni a jövő mezőgazdasági termelését, és megakadályozni a további terméskieséseket.
Kapcsolódó cikkeink
Suppan Gergely: az árrésstop hatására számos élelmiszernél az árak csökkenése elérte akár a 40-50 százalékot is
Számos élelmiszernél az árak csökkenése elérte akár a 40-50 százalékot…
Tovább olvasom >Az ország több pontján gyümölcsoltó napot szerveznek a magyar gyümölcs tájfajták napja alkalmából
Fát olts, ne másokat! címmel az ország több pontján gyümölcsoltó…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: Miért drágulnak folyamatosan az élelmiszerek?
Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott az alapvető élelmiszerek –…
Tovább olvasom >További cikkeink
Árrésstop árnyékában: így alakulnak a húsvéti bevásárlás költségei 2025-ben
Az idei húsvéti bevásárlási szezon igazi meglepetése nem a csokinyúl…
Tovább olvasom >Innovatív gombafehérjés desszerteket fejlesztett az Eroski
A spanyol Eroski áruházlánc a catering terén vezető Ausolannal, az…
Tovább olvasom >Csökkenő születésszám, növekvő kihívások
A demográfiai trendek és a fogyasztói szokások alakulása egyaránt formálja…
Tovább olvasom >