Szélsőséges időjárás és terméskiesés: Európában és Magyarországon is drágulnak az élelmiszerek
Az idei nyár szélsőséges időjárása súlyosan érintette Európa mezőgazdaságát, jelentős terméskiesést és az élelmiszerárak drágulását okozva. Míg Észak- és Nyugat-Európában hűvös és csapadékos volt az időjárás, addig Közép- és Délkelet-Európát rendkívüli forróság és aszály sújtotta. Magyarországon a kukorica, burgonya és napraforgó terméshozamokat különösen megviselte az aszály, jelentős veszteségeket okozva a gazdáknak.
Magyar terméshozamok és kilátások
Az MCC Klímapolitikai Intézet elemzése, amelyet a Világgazdaság is megosztott, szerint Magyarországon a kukorica és a burgonya termésének nagy része kárba veszett az aszály miatt. A hazai ellátás ugyan biztosítottnak tűnik, de a terméskiesés miatt az exportigények kielégítéséhez importra lehet szükség. A napraforgó és kukorica mennyisége és minősége is elmarad a várttól, ami komoly hatással lesz a piacra.
Az alma esetében is súlyos kiesés várható: az első becslések szerint mintegy 150 ezer tonnával kevesebb almát takarítanak be idén, mint tavaly. Az étkezési alma mennyisége nem fedezi a belföldi igényeket, és az ipari alma feldolgozása is elmarad a szükségestől. Az étkezési alma ára 25-35%-os emelkedést mutat, míg a léalma felvásárlási ára a tavalyi árak közel duplájára nőtt.
Európai kilátások és élelmiszerinfláció
Nem csak Magyarországon, hanem egész Európában jelentős terméskiesésekre kell számítani. Lengyelországban, Romániában és Csehországban 30-50%-os almahiány várható, míg Dél-Európában a rendkívüli meleg miatt az olívaolaj ára rekordmagasra emelkedett. A rizs, burgonya és paradicsom terméshozama is csökkent az aszály, árvizek és hőhullámok miatt.
A szélsőséges időjárás Európa agrárterületeinek közel felét érintette, ami tovább súlyosbítja az élelmiszerár-emelkedést. Az Európai Központi Bank (EKB) előrejelzése szerint a következő évtizedben az élelmiszerek inflációja akár évi 3,2 százalékponttal is emelkedhet, ami jelentősen növelheti az általános inflációt.
Megoldások és adaptáció
Az élelmiszerárak emelkedésének kivédésére a mezőgazdaságban komoly fejlesztésekre van szükség. A klímaváltozás káros hatásainak csökkentéséhez elengedhetetlen a mezőgazdasági öntözési rendszerek korszerűsítése, stressztűrő növényfajták nemesítése és precíziós eszközök alkalmazása. Csak ezekkel az intézkedésekkel lehet fenntarthatóvá tenni a jövő mezőgazdasági termelését, és megakadályozni a további terméskieséseket.
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >KSH: októberben 3,2 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest
2024. októberben a fogyasztói árak átlagosan 3,2 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >