Széchenyi-kártya: 750 milliárdból 7,6 milliárd a tartozás
A Széchenyi-kártya rendszerén keresztül eddig 750 milliárd forint hitelkerethez jutottak a magyar vállalkozások, jelen állás szerint 1600 cég van rajta a nemfizetők feketelistáján, a bedőlési arány viszonylag alacsony.
Jelenleg több mint 1600 cég szerepel a Széchenyi-kártya rendszerét működtető Ka-Vosz feketelistáján. A teljes tartozás meghaladja a 7,6 milliárd forintot, vállalkozásonként átlagosan 4,67 millió forintra rúg a mínusz.
A Széchenyi-kártya szabályzata szerint azok a vállalkozások kerülnek fel a feketelistára, amelyek legalább 30 napja 50 ezer forintot meghaladó összeggel tartoznak. A társaság honlapján megtalálható feketelista azon vállalkozások adatait is tartalmazza, amelyek az adósság rendezését követően nem kezdeményezték azok törlését.
A jelenlegi listán vannak olyan vállalkozások, amelyek már öt éve kerültek fel, de vannak olyanok is, amelyek tavaly vagy idén. A "bedőlési arány" – vagyis a vissza nem fizetett és az összes létrejött hitelkeret aránya – még mindig 5 százalék alatti, ami a válságra tekintettel viszonylag jónak mondható.
A Garantiqa kezessége nem azt jelenti, hogy nem kellene a hitelt visszafizetni vagy ezzel a cégek tartozása megszűnne. Továbbra is él a tartozás, de nagyobb részben már a Garantiqának tartozik az adott cég, a banknak pedig a követelésnek a Garantiqa kezességgel nem fedezett része jár.
A kedvező bedőlési arány annak köszönhető, hogy a vállalkozások vezetői a helyi regisztrációs (kamarai és VOSZ-) irodákban jelentkeznek, ahol (többnyire) személyesen is ismerik őket. A konstrukcióban a regisztráló szervezetek ajánlásán túl minden igénylés három minősítésen esik át. Az előszűrés miatt minden 100 igénylésből legalább 85 sikeres.
Az átlagos hitelkeret nagysága folyamatosan emelkedik, már 7,5 millió forint felett van – ismertette a jelenlegi állapotot a Ka-Vosz fejlesztési vezetője, hozzátéve: a rendszer népszerűségét jelzi, hogy a konstrukcióban az indulás óta közel 128 ezer vállalkozás jutott összesen 747,8 milliárd forint hitelkerethez. A mindenkori aktív állomány 120-130 milliárd forint között van – írja az Origo.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >