Versenyképes gazdasági érték a magyar vetőmag
Magyarország Franciaország, Hollandia, az Egyesült Államok, Németország és Chile után a 6. legnagyobb exportőr a világon. Az idén összesen 130 ezer hektáros területen előállított vetőmagmennyiség 35 százaléka külföldre kerül, hangzott el a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács mai sajtótájékoztatóján. Mint megtudtuk: az orosz-ukrán konfliktus miatt új piacokra kerülhet a minőségi magyar vetőmag.
A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezetnek és Terméktanácsnak 817 tagja van, köztük nemzetközi cégek, mezőgazdasági nagyüzemek, az agrárkutatás, növénynemesítés intézményei és jelentős számú magángazdaság, ismertette Takács Géza, a szervezet elnöke.
– A minőségi hazai vetőmag a mezőgazdaság és élelmiszergazdaság versenyképességének, a termelés biztonságának alapját képezi – hangsúlyozta Takács Géza. – Az európai és a világ vetőmagiparában játszott jelentős szerepünk a kedvező termőhelyi és klimatikus adottságoknak, földrajzi el-helyezkedésünknek és infrastruktúrának, a szakképzettségnek, valamint a megfelelő jogszabályi környezeten alapuló hatósági munkának köszönhető. A vetőmagágazatban jellemző a kutatásfejlesztés területén foglalkoztatottak magas aránya. Érdekes adat, hogy több mint hatszáz tudományos fokozattal rendelkező munkatárs tevékenykedik a szektorban. A cégek általában az árbevételük 15 százalékát fordítják erre a célra.
A vetőmag szaporítóterület 2015-ben várhatóan meghaladja a 130 ezer hektárt, ez a mennyiség 2010 óta emelkedik, az elmúlt évhez képest most is enyhe bővülés várható. A szektorban tevékenykedő vállalkozások évente több mint 100 különböző fajból, csaknem 1500 fajta vetőmagját állítják elő, és nagyságrendileg éves szinten a vetőmag üzletágban 100 milliárd forint árbevételt realizálnak. Ennek több mint a fele a hibrid növények – kukorica, repce, napraforgó – értékesítéséből származik.
Az ágazat – egyes növénycsoportokon belül eltérően – de egészét tekintve exportorientált. Magyarország Franciaország, Hollandia, az Egyesült Államok, Németország és Chile után a 6. legnagyobb vetőmag exportőr a világon. A magyar vetőmag legfontosabb felvevő országai: Franciaország, Németország, Oroszország, Ukrajna, Olaszország, Lengyelország és Szlovákia. A legtöbb vetőmag Franciaországban hasznosul. A hazai vetőmag termés 35 százaléka, több mint 90 ezer tonna kerül exportra, ez enyhén emelkedő tendenciát mutat.
Kapcsolódó cikkeink
Többen dolgoznak a magyar agráriumban, mint a rendszerváltozáskor
Többen dolgoznak a magyar agráriumban, mint a rendszerváltozáskor – jelentette…
Tovább olvasom >A NAK pályaorientációs programsorozattal is népszerűsítette az agrárszakképzést
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – partnerei segítségével – közel…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: egyre nagyobb szüksége lenne a kalászosoknak a csapadékra
Egyre nagyobb szüksége lenne a kalászosoknak a csapadékra, erre a…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >